• Opnie klientów 8.5 / 10
  • Gwarancja Najlepszej Ceny

Wypożyczalnia samochodów Rumunia

Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Rumunia za Ciebie.

Wpisz miasto lub kod lotniska
- dni
Dlaczego warto rezerwować z nami?
  • Anulowanie gratis Do 48 godzin przed zaplanowanym czasem odbioru
  • Gwarancja Najlepszej Ceny Cena jest niższa gdzieś indziej? Skontaktuj się z nami, a my złożymy Ci lepszą ofertę!
  • Ponad 500 000 rezerwacji Ponad pół miliona osób skorzystało przed Tobą 24000+ lokalizacji Lokalizacje na całym świecie
  • 24000+ lokalizacji Lokalizacje na całym świecie
Polecamy najbardziej znane wypożyczalnie

Wypożyczalnia samochodów Rumunia

EasyTerra Wynajem Samochodów Rumunia jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.

Promocje na wynajem samochodów w Rumunia

Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Rumunia.

Rodzaj samochodu
Mini
Ekonomiczna
Kompaktowa
Średnia
Standardowa
Full-size
Luksusowa
Kombi
Van pasażerski
SUV

Kiedy dokonać rezerwacji wynajmu samochodu w Rumunia?

Punkty wynajmu samochodów w Rumunia

EasyTerra Wynajem Samochodów porównuje ceny wynajmu samochodów w poniższych destynacjach.

Wypożyczalnia samochodów Rumunia

Informacja o lokalizacji dla Rumunia

Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Rumunia, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 37 punktów odbioru w Rumunia. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.

Wprowadzenie

Rumunia to jeden z najbardziej dziewiczych, wiejskich i autentycznych państw Europy. Jest czymś więcej niż krajem Hrabiego Draculi lub byłym państwem komunistycznym. Rumunia posiada pagórkowaty krajobraz z łąkami i lasami, które porastają szczyty Karpat. W Mołdawii można znaleźć stare klasztory i średniowieczne zamki. Jest to kraj, w którym Dunaj wpływa do Morza Czarnego.

Stolica Bukareszt jest największą metropolią w państwie. Mieszka tu ponad dwa miliony ludzi. W trakcie II Wojny Światowej i trzęsienia ziemi w 1977 roku miasto zostało znacznie zniszczone. Dzięki poprawie gospodarczej od 2000 roku miasto jest modernizowane a zabytkowe części starego miasta są odnawiane. Bukareszt ma dużo do zaoferowania biorąc pod uwagę pomniki, najlepsze sklepy i bogatym życiem nocnym.

Historia

Historia obszaru, który obecnie nosi nazwę Rumunii sięga stuleci przed naszą erą. Żołnierze traccy, lepiej znani jako Dakowie, osiedli w starożytnej Rumunii. Dlatego "Dacia" jest starą nazwą Rumunii. W II wieku przed naszą erą Dakowie gorliwie próbowali utrzymać Rzymian poza swoim królestwem. Utworzyli oni Imperium Dacji, które nie przetrwało dłużej niż dwa stulecia. Ostatecznie król Decebalus ugiął się. Kultura Daków wymieszała się z kulturą rzymską. Obowiązującym językiem stała się łacina.

Podczas IV i V wieku Gotowie, Hunowie i Bułgarzy migrowali do Dacji. Od początku X wieku i później Węgrowie rozpoczęli rozszerzanie swojego imperium w kierunku Dacji. Dwa stulecia później cała Transylwania dostała się we władanie Węgrów.

W XIV i XV wieku Imperium Osmańskie próbowało najechać region. Jedną z legendarnych postaci, która odegrała rolę w walce o utrzymanie Turków z daleka był Vlad Tepes (palownik). Nadano mu imię z powodu jego brutalnych kar wykonywanych na swoich poddanych. Najbardziej surową karą było przebicie ciała wzdłuż kręgosłupa, przy czym żaden śmiertelny nerw nie był tknięty. W ten sposób nieszczęśliwy cierpiętnik przez dwa dni cierpiał katusze nim zmarł. Obecnie Vlad Tepes jest lepiej znany z bycia źródłem inspiracji dla fikcyjnego charakteru Brama Stokera: Hrabiego Draculi.

W XVI wieku Turcy najechali Imperium Węgierskie. Skutkiem tego Transylwania stała się częścią Imperium Osmańskiego. Regiony Wołoszczyzna i Mołdawia podzieliły ten sam los. Turkowie rządzili Wołoszczyzną i Mołdawią aż do XIX wieku. Wojna Krymska, która trwała od 1853 roku do 1856 roku wzmocniła nacjonalizm w Rumunii. W 1877 roku Rumunia ogłosiła siebie państwem niepodległym. Skończyły się czasy rządów Imperium Osmańskiego.

Podczas I Wojny Światowej Rumunia opowiedziała się po stronie Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji. Rumunia zamierzała odzyskać Transylwanię od Austro-Węgier z powodu blisko 60% ludności pochodzenia rumuńskiego, która zamieszkiwała ten obszar. Kiedy Austro-Węgry zostały pokonane w 1918 roku Rumunia osiągnęła swój cel. Jednakże następna Wojna Światowa cofnęła ten podbój. Rosyjska część okupowanej Rumunii i Transylwanii została oddana Węgrom. Południowy region Dobrudża stał się częścią Bułgarii. Rumuński generał Ion Antonescu zaaranżował abdykację króla Rumunii Karola II. Po tym Antonescu rozpoczął dyktaturę reżimu. Konsekwencje były zastraszające, kiedy zdecydował się wesprzeć Hitlera w 1941 roku. 400000 rumuńskich Żydów i 36000 Cygan zostało przewiezionych do Auschwitz i innych obozów, gdzie zostali zamordowani. 

W sierpniu 1944 roku Rumunia zrobiła nagły zwrot. Porzuciła Nazistowskie Niemcy i wybrała stronę wojsk Aliantów. Złapano ponad 53000 Niemców. Ten ruch ocalił niepodległość Rumunii i skrócił wojnę.

Po wojnie Transylwania została zwrócona Rumunii. Obalono monarchię i ogłoszono powstanie Rumuńskiej Republiki. Komunista Gheorghe Gheorghiu-Dej zdobył władzę. W 1958 roku żołnierze sowieccy zarządzili pośpieszne wycofanie i komunistyczna Rumunia dążyła do niezależnej polityki zagranicznej od 1960 roku. W 1965 roku znany Ceausescu doszedł do władzy i zarządzał państwem w chaotyczny i destrukcyjny sposób. W 1974 roku stworzono dla niego prezydenturę. Umieścił on swojego syna, żonę i trzech braci na wysokich stanowiskach i roztrwonił ogromną ilość pieniędzy na dziwaczne projekty. Oprócz "złotej ery" podczas późnych lat sześćdziesiątych i wczesnych lat siedemdziesiątych rumuńska gospodarka niepokojąco się pogorszyła. W 1989 roku rumuńska ludność zbuntowała się przeciwko dyktaturze. Ceausescu i jego żona musieli ostatecznie uciec helikopterem. Jednakże zostali złapani, uwięzieni i straceni.

Demokratyczna Republika Rumunii została utworzona w 1990 roku i zostały przedsięwzięte kroki by utworzyć gospodarkę wolnorynkową. Od 2004 roku Rumunia jest członkiem NATO oraz dołączyła do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Kultura i społeczeństwo

Ponad 50 % Rumunów żyje w mieście. Rumuńska ludność jest dość jednorodna. Prawie 90 % ludności to Rumunie. Pozostałe 10 % to Węgrzy, Romowie, Niemcy i Ukraińcy. Mała grupa składa sią z innych narodowości. Największa grupa Romów żyje w Rumunii. Rumuni uważają to za mieszane błogosławieństwo.

Z religijnego punktu widzenia Rumunia jest podobnie podzielona. Większość to ortodoksyjni Rumunii. Pozostałe 10% to reprezentanci Kościoła Rzymskokatolickiego, Protestanckiego i Greckokatolickiego. Mniej niż 1 % to Żydzi lub Muzułmanie. 

Rumuńska ludność może być opisana jako dumna, uparta i gościnna. Ich historyczne i kulturowe tło jest źródłem patriotyzmu. Rumuni są również bardzo dumni z pięknej przyrody w swoim kraju. W połączeniu ze swoją gościnną naturą, otwiera to możliwości dla turystów, by obcować z bliska z rumuńską kulturą.

Sytuacja polityczna

Rumunia jest demokracją konstytucyjną. Parlament składa sią z Izby Deputowanych oraz Senatu. Prezydent jest głową państwa. On lub Ona wybierany/a jest przez naród. Rząd i premier, który mianowany jest przez prezydenta, musi być zaakceptowany przez parlament. Od 2004 roku Traian Basescu jest prezydentem Rumunii. Jego kadencja kończy się w 2014 roku; co pięć lat odbywają się wybory prezydenckie. 

Gospodarka

Rumuńska gospodarka szybko się rozwija. Do państwa odnosi się również nazwa "tygrys gospodarczy".

Morski port w Konstancie jest bardzo ważny dla rumuńskiej gospodarki. 60 % handlu zagranicznego odbywa się tutaj.

Na wybrzeżu Morza Czarnego turystyka jest ogromnym źródłem dochodu. Bukareszt i Transylwania również przyciągają wielu turystów. Inne ważne sektory to na przykład wytwarzanie motorów, produkcja ubrań oraz elektroniki. 

Walutą w Rumuni jest Lej. Od 2011 roku do 2012 roku Rumunia powinna zmienić Lej na Euro. 

Ukształtowanie terenu i klimat

Duży i nieskalany masową turystyką obszar 237500 km2; Wschodnioeuropejska Rumunia wciąż może być odkrywana. Karpaty znajdują się na północy i w środkowej Rumunii. Najwyższy szczyt ma 2544 metrów i nosi nazwę Moldoveanu. Można tu spotkać liczne lasy liściaste oraz iglaste. Blisko jedną trzecią kraju zajmują Karpaty. Północ Moldoveanu otoczona jest przez górskie szczyty leżące na równinie transylwańskiej, pagórkowatym płaskowyżu. Ten krajobraz ciągnie się dalej w reszcie Rumuni, która podzielona jest na regiony Wołoszczyznę i Mołdawię. Sady i winnice są wymieszane z polami kukurydzy i innymi polami z różnymi rodzajami warzyw. Na południu długa rzeka Dunaj kończy swój bieg w morzu. Jest to największa delta w Europie. Ważne porty na Dunaju to Tulcea i Braila. Dunaj to nie jedyna rumuńska rzeka. Inne rzeki to Proet i Aluta. 

Każdej wiosny z powodu topniejącego śniegu i dużych opadów występują lawiny w górach. Dodatkowym problemem są pojawiające się od czasu do czasu powodzie. Zarówno kiedyś jak i dziś Rumunia musi sobie radzić z trzęsieniami ziemi. Wcześniej wspomniane trzęsienie ziemi w 1977 roku było ekstremalnym przykładem. 

Rumuński klimat kontynentalny powoduje mroźne zimy i gorące lata. Może się również pojawić mgła w trakcie zimy. Pomiędzy grudniem i kwietniem przeważnie występują duże opady śniegu. W połączeniu z górami Rumunia tworzy piękny obszar dla narciarstwa. Sinaia, Predeal i Poiana Brasov to dobrze znane kurorty narciarskie. Z drugiej strony podczas ciepłego i słonecznego letniego sezonu turystycznego miejsca takie jak Neptun i Mamaia na Morzu Czarnym są przepełnione. 

Infrastruktura i ruch miejski

Drogi w Rumunii nie są dobrze utrzymane. Kierowcy powinni się przygotować na drogi pokryte dziurami oraz lukami w jezdni. Oznakowanie na drodze często znika a oświetlenie jest słabe. Obecnie istnieją dwie autostrady. Pomiędzy Bukaresztem i Ploiesti, na północ od stolicy znajduje się 114 kilometrowa autostrada. Druga autostrada biegnie od Bukaresztu do Fetesti na wschodzie i ma ona długość 116 kilometrów. Nie trzeba wnosić żadnych opłat na rumuńskich autostradach. Są dwa wyjątki od tego: trzeba wnieść opłatę by przekroczyć mosty nad Dunajem w Cernavoda i Vadu Oii. Jednakże trzeba kupić emblemat, by jeździć na autostradach. Są one sprzedawane na stacjach benzynowych. 

W terenie zabudowanym pojazdy mogą jeździć z prędkością 60 km/h. Poza terenem zabudowanym prędkość maksymalna wynosi 80 km/h. Limit prędkości dla motocyklistów wynosi odpowiednio 40 i 50 km/h. 

Rumuńska sieć kolejowa jest bardzo dobra i tania. Pociągi posiadają pierwszą i drugą klasę. Oprócz tego występują cztery rodzaje pociągów: personal, inter-city, accelerat i rapid. Ostatnie dwa są znacząco szybsze. Polecamy kupić bilet z wyprzedzeniem.

Autobusy są bardziej zawodne i mniej komfortowe niż pociągi. Często są przepełnione. Z powodu dużego tłumu podróżującego autobusem, polecamy kupić bilet z wyprzedzeniem. Z drugiej strony lokalne autobusy, tramwaje i trolejbusy są bardzo dogodne. Zwykle jeżdżą od 5 rano do 23 wieczorem. 

Promy kursują pomiędzy Tulczą i Suliną na Morzu Czarnym. W trakcie letnich miesięcy łodzie pasażerskie kursują pomiędzy Tulczą i Crisan. 

Międzynarodowe Lotnisko w Bukareszcie leży nieco ponad 15 kilometrów na północ od rumuńskiej stolicy. Można stąd odlecieć do innych krajów i zagranicznych miast. Bukareszt posiada inne lotnisko zwane Baneasa. Podróżnicy mogą stąd odlecieć do innych lotnisk w kraju. Loty z Bukaresztu do Konstanty są przeważnie zaplanowane w lipcu i sierpniu. Wiele innych miejsc takich jak Lotnisko Cluj Napoca i Lotnisko Timisoara jest osiągalne przez cały rok. Lotniska te znajdują się blisko miejsc o tej samej nazwie.

Tradycyjne potrawy i napoje

Rumuńska kuchnia nie jest zbyt wykwitną kuchnią. Nie znaczy to, że nie ma możliwości, by zjeść dobry obiad w Rumunii. Popularne są trzy różne rodzaje zup. Ciorba de perisoare jest przyrządzana z kulek mięsnych i warzyw. Ciorba de burta to zupa z czarnym puddingiem. Trzeba także wspomnieć o ciorba de leguma, którą można się delektować. Jest to tradycyjna zupa warzywna.  Typowe rumuńskie dania zawsze zawierają w sobie mięso. Różnego rodzaju dania przyrządzane są z różnorodnych rodzajów mięsa i grillowanych kuleczek mięsnych.

Można napotkać trudności w znalezieniu okazji do spróbowania autentycznych tradycyjnych potraw. Dania są bardzo smaczne, więc szukanie ich jest warte zachodu. Na przykład Ardei umpluti, to smaczne faszerowane słodkie papryczki. Sarmale to podobne danie. W tym daniu liście winne i liście sałaty wypełnione są ryżem i mięsem.

Zanim zaczną jeść obiad, Rumuni często piją szklankę Tuica, mocnej brandy z suszonych śliwek. W trakcie obiadu można degustować przepyszne rumuńskie wina. Regiony uprawne winorośli znajdują się w całym kraju. Wytwarzają one różnego rodzaju i jakości wina. Sławne regiony to na przykład Równina Transylwańska i Mołdawia. Od czasów rzymskich uprawia się  winogrona i wytwarza się z nich wina. W okresie komunistycznym uprawa winogron dotkliwie cierpiała. Z tego powodu Rumunia wciąż jest nieznana jako kraj produkujący wino. Obecnie w Rumunii przykłada się znowu dużo uwagi na produkcję wina. Miłośnicy wina mogą bezpiecznie spróbować szklanki czerwonego lub białego wina w Rumunii.

Strefa czasowa

Rumuński czas to GMT/UTC +2.  Pod koniec marca zegar przesuwany jest o godzinę do przodu. Pod koniec października przesuwany jest z powrotem o godzinę. Istnieje godzinna różnica w czasie pomiędzy Rumunią a jej sąsiadami: Węgrami, Czarnogórą i Serbią.

Zakwaterowanie

Hotele w Rumunii klasyfikowane są według dobrze znanego systemu przyznawania gwiazdek. Nawet pokoje tylko z jedną lub bez gwiazdek są czyste, ale skromne. Sanitariaty są często dzielone przez gości. Pokoje w hotelach dwugwiazdkowych i wyżej często posiadają własne prywatne łazienki. Śniadanie często jest wliczone w pobyt.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej hoteli. Są one rozproszone po całym kraju i posiadają własne stowarzyszenia.

Istnieje wiele pól namiotowych w Rumunii. Większość z nich otwarta jest od maja do września. Nie wszystkie pola namiotowe posiadają sanitariaty. Niektóre z pól namiotowych oferują również możliwość wynajmu małego domku. Zwane są popas truistic.

Istnieje rozległa sieć górskich schronisk. W wielu z nich można nie tylko się przespać ale również coś zjeść. Nie ma potrzeby rezerwacji miejsca.

Na miejscu do wielu turystów podchodzą ludzie oferujący nocleg. Bed & Breakfasts (łóżko i śniadanie) to to bardzo popularny rodzaj oferowanego noclegu w kraju. Rumuni mają własne słowo na to: pensiune. Przy klasyfikacji Bed & Breakfast nie używa się gwiazdek lecz stokrotek. Minimalna liczba stokrotek to 1. Najlepsze miejsce dostaje 3. Więcej informacji o położeniu i udogodnieniach Bed & Breakfast można znaleźć w przewodnikach turystycznych.

Źródła zewnętrzne

W poszukiwaniu innych informacji o Rumunii polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:

Informacje praktyczne

  • Waluta
    Romanian leu
  • Kierunek jazdy
    W prawo
  • Maksymalna prędkość w mieście
    50 km/h
  • Maksymalna prędkość na autostradzie
    90 km/h
  • Język
    Romanian
  • Popularna klasa samochodu
    Ekonomiczna

Informacje, których poszukuje większość.

Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.

Czy EasyTerra Wynajem Samochodów jest najtańszy?

Tak, proponujemy gwarancję najniższej ceny, ponieważ porównujemy różnych sprzedawców i zawsze możemy zaoferować najlepszą cenę w mieście.

Co muszę zrobić podczas odbioru samochód?

Do odbioru samochodu potrzebne jest potwierdzenie rezerwacji, paszport, prawo jazdy i karta kredytowa. Bardzo ważne jest, aby imię i nazwisko na dokumencie prawa jazdy i karcie kredytowej były takie, jak dane głównego kierowcy. Należy pamiętać, że lokalna wypożyczalnia samochodów zarezerwuje określoną kwotę na karcie kredytowej jako depozyt. W tym celu potrzebny będzie kod PIN karty kredytowej. Jeśli posiadasz zagraniczne prawo jazdy (na przykład w języku chińskim), musisz zabrać ze sobą tłumaczenie. Akceptowany będzie tylko oryginalny paszport i prawo jazdy — kopie tych dokumentów nie są wystarczające.

Czy są jakieś dodatkowe koszty?

Ogólnie podane przez nas stawki zawierają już wszystkie opłaty. W przypadku pojawienia się dodatkowych kosztów nasz dział rezerwacji skontaktuje się z Tobą przed wystawieniem faktury. Jeśli nie wyrazisz zgody, możesz zawsze anulować rezerwację bez żadnych zobowiązań (z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem).

Jaki rodzaj ubezpieczenia otrzymam w ramach wynajmu samochodu?

W koszt wynajmu samochodu wliczone jest zasadniczo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie od pożaru, ubezpieczenie od wszystkich ryzyk i ubezpieczenie od kradzieży.

Co to jest etykieta „bezproblemowy wynajem"?

Taka etykieta wskazuje, że wynajęty samochód spełnia następujące wymagania: nieograniczona liczba kilometrów, zniesiony wkład własny w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (i dostępna opcja ubezpieczenia zniesienia wkładu własnego), polityka zrównoważonej energii oraz dobra reputacja wypożyczalni samochodów. Dostępność samochodów spełniających te cztery wymagania przyspieszy wybór odpowiedniego pojazdu dla Ciebie.

Jak mogę zmienić lub anulować rezerwację?

Możesz anulować rezerwację poprzez „Moje konto”. Zalecamy kontakt telefoniczny, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w rezerwacji lub anulować rezerwację w najbliższym czasie (48 godzin lub mniej).

Kiedy otrzymam potwierdzenie mojej rezerwacji?

W większość przypadków otrzymasz potwierdzenie rezerwacji w ciągu kilku minut po dokonaniu płatności. Zalecamy skontaktowanie się z naszym Działem Rezerwacji w przypadku dokonywania rezerwacji w ostatniej chwili (odbiór w ciągu 48 godzin).

Które wypożyczalnie samochodów są porównywane przez stronę EasyTerra Wynajem Samochodów? w tej lokalizacji
  • Alamo
  • Enterprise
  • Klass Wagen
  • Thrifty
  • Avis
  • Budget
  • Europcar
  • Payless Car Rental
  • wheego
  • Autounion Car Rental
  • Flexicar
  • FireFly Car Rental
  • Green Motion
  • Hertz
  • Sixt
  • addCarRental
  • SurPrice car rentals
  • InterRent
  • Autonom
  • PriceCarz
  • ACE Rent A Car
  • OK Mobility
  • Abbycar
  • Premium Rent a Car
  • Carwiz rent a car
  • United rent a car
  • Keddy By Europcar
  • Drive On Holidays
  • NÜ Car Rentals
  • National Car Rental
  • Global Rent a Car
  1. Strona główna
  2. Wypożyczalnia samochodów Rumunia