Wypożyczalnia samochodów Stany Zjednoczone

Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Stany Zjednoczone za Ciebie.

 • Anulowaniegratis
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • 8000+ lokalizacji
Wpisz miasto lub kod lotniska
Polecamy najbardziej znane wypożyczalnie

Wypożyczalnia samochodów Stany Zjednoczone

 1. Strona główna
 2. Wypożyczalnia samochodów Stany Zjednoczone
EasyTerra Wynajem Samochodów Stany Zjednoczone jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.

Informacja o lokalizacji dla Stany Zjednoczone

Wypożyczalnia samochodów Stany Zjednoczone
Wypożyczalnia samochodów Stany Zjednoczone

Wprowadzenie

Stany Zjednoczone to duży kraj w Ameryce Północnej składający się z pięćdziesięciu różnych stanów. Kraj ten jest postrzegany na arenie międzynarodowej jako wiodący pod względem kulturowym, politycznym oraz ekonomicznym. Jego ludność jest równie zróżnicowana co krajobraz oraz klimat. Od suchych pustyni poprzez regiony mrozu polarnego aż do tropikalnych plaż, w USA można znaleźć wszystko. Stany Zjednoczone to rozwinięte państwo, w którym dzięki jego różnorodności znajdzie się coś do zrobienia i zobaczenia dla każdego.

Historia

10 tysięcy lat temu różne plemiona zamieszkiwały Stany Zjednoczone. Pochodziły one z Azji i zostały nazwane ogólnie Indianami przez europejskich odkrywców. Plemiona te były rozrzucone po całym kraju. Indianie żyli głównie z rybołówstwa oraz polowania.

Krzysztof Kolumb jest znany jako odkrywca Ameryki (w 1492 roku). Jest to jednak nie do końca poprawne stwierdzenie, jako że Wikingowie odkryli ten kontynent 4 wieki wcześniej (około roku 1000). Po ponownym odkryciu przez Kolumba niewielkie kolonie zostały utworzone. Europejczycy mieli nadzieję na znalezienie złota w Ameryce. W trakcie XV, XVI oraz XVII wieku Hiszpanie okupowali południowo-zachodnie obszary kontynentu oraz Florydę. Pierwszym zakończonym powodzeniem osiedliskiem Anglików było Jamestown w Virginii w 1607 roku. W 1624 roku Holendrzy także ustanowili kolonię. Nowe Niderlandy (Nowy Amsterdam) był ufortyfikowaną osadą w tej kolonii. 40 lat później musieli ją jednak oddać w ręce Anglików. Nowy Amsterdam był od tej pory znany jako Nowy Jork.

Okres kolonialny upływał pod znakiem starć między osadnikami (głównie Anglikami) z rdzennymi mieszkańcami kraju. Rozwój osadnictwa w okresie kolonializmu skutkował niedoborami w sile roboczej. To z kolei doprowadziło do wprowadzenia niewolnictwa. Wielu Afrykanów pracowało dla kolonizatorów jako niewolnicy.

Po wojnie o kolonie amerykańskie osadnicy pokonali Francuzów w Kanadzie w 1763 roku. Wojna poskutkowała deficytem budżetowym, a Anglicy zaczęli wymagać wyższych podatków. Kolonie były niechętne tym działaniom co doprowadziło do wojny o niepodległość. Kolonie wygrały i ogłosiły niepodległość w 1776 roku tworząc Stany Zjednoczone. Wielka Brytania opuściła Stany Zjednoczone dopiero w 1783 roku. W 1787 kraj wydał swoją pierwszą konstytucję w której zobowiązano się do poszanowania praw człowieka. W 1789 roku amerykańska konstytucja weszła w życie. Kongres został utworzony (składający się z Izby Reprezentantów oraz Senat) a kraj wybrał swojego pierwszego prezydenta: Jerzego Waszyngtona.

Następująca era upłynęła pod znakiem poszerzenia terytorium. To z kolei zaowocowało wojną z Meksykiem oraz Indianami. Północ Ameryki była uprzemysłowiona podczas, gdy ludzie na południu żyli głównie z plantacji bawełny. Duże grupy czarnych niewolników pracowały na tych wielkich gospodarstwach. Te różnice doprowadziły do spięć między północą a południem. Północni rezydenci nie chcieli mieć nic wspólnego z niewolnictwem. Kiedy Abraham Lincoln (który był przeciwnikiem niewolnictwa) został prezydentem, 11 niewolniczych stanów zostało odłączonych od Stanów Zjednoczonych. W 1861 roku wybuchła wojna domowa. Południe (z 9 milionami mieszkańców) nie miało szans wobec bogatszej i bardziej nowoczesnej północy (z 23 milionami mieszkańców). Wielu Amerykanów zginęło, ale kraj pozostał zjednoczony a niewolnictwo zostało zniesione. Afroamerykanie nie posiadali takich samych praw co biali i często zostali z ich dotychczasowymi panami. Ta część społeczeństwa była ekonomicznie, społecznie i politycznie w gorszej sytuacji. Rdzenni mieszkańcy również przechodzili przez trudny okres. Indianie byli umieszczani w małych rezerwatach, a biali farmerzy zabierali ich tereny.

Po wojnie domowej kraj posiadał bardzo silną armię. Stany Zjednoczone były również silne na morzu. Podczas XVIII wieku USA podbiły Zachód. Kolejne stany dołączały się do państwa. Ludność USA rosła bardzo szybko. Wiele praw antyimigracyjnych zostało przygotowanych. Dla przykładu ustawy antychińskie (1882 rok). Te dokumenty sprawiły, iż Chińczycy nie mieli prawa migrować do Stanów Zjednoczonych.

W trakcie  I wojny światowej Ameryka rozszerzyła swoje wpływy o Europę. Kraj pomógł aliantom w 1917 roku. W tym okresie w Rosji pojawił się pierwszy reżim komunistyczny. Doprowadziło to do paniki wśród Amerykanów, którzy zaczęli się izolować od reszty świata. W 1920 roku produkcja, sprzedaż, import oraz eksport alkoholu został zabroniony. Prohibicja doprowadziła do chaosu. Ponadto, pensje spadły podczas gdy zyski ciągle rosły. W 1929 roku giełda na Wall Street upadła i zaczęło się mówić o kryzysie ekonomicznym.

Początek II wojny światowej oznaczał koniec ery depresji w gospodarce. Wojna stworzyła nowe miejsca pracy. Po ataku Japonii na Pearl Harbor na Hawajach, Stany Zjednoczony nie mogły pozostać neutralnymi. USA walczyły na wszystkich frontach i miały olbrzymi wpływ na ostateczne zwycięstwo aliantów.

Lata powojenne odznaczały się tzw. zimną wojną (1947-1991) między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Między zachodnimi państwami kapitalistycznymi (na których czele stały USA) a wschodnim blokiem komunistycznym (na czele z ZSRR) istniało swoiste zawieszenie broni. Oba kraje były w posiadaniu olbrzymiego arsenału nuklearnego. Napięcie rosło stale, ale nie doszło do użycia bomb nuklearnych.

USA walczyły w trakcie zimnej wojny w Wietnamie. Państwo wspierało południowy Wietnam podczas, gdy Północny Wietnam był komunistyczny.  Wojna w Wietnamie wprowadzała wiele niepokoju w USA. Ten problem był często wyrażany poprzez protesty kobiet, mniejszości oraz młodzieży. Czarna ludność na czele z Martinem Luther Kingiem chciała równych praw. Bunt przyniósł rezultaty: w 1964 roku stworzono prawo, które kończyło z segregacją rasową. Wiele osób zginęło w trakcie wojny w Wietnamie. W 1973 roku USA same zobowiązały się do wycofania, zostawiając słabo wyszkoloną armię Południowego Wietnamu zdaną na własny los.

W 1980 roku Ronald Reagan został prezydentem. Były on antykomunistą a przy tym działał stanowczo sprzeciwiając się ZSRR. Kiedy Gorbaczow doszedł do władzy, zainicjowano rozmowy między dwoma liderami na skutek których doprowadzono do ustaleń dotyczących kontroli stanów uzbrojenia. W 1988 roku George Bush doszedł do władzy. Rok później, on oraz Gorbaczow zakończyli formalnie okres zimnej wojny. ZSRR rozpadł się, a przy tym USA straciły swojego największego przeciwnika.

W 1992 roku Bill Clinton doszedł do władzy. Podczas jego prezydentury, amerykańska gospodarka zaczęła rosnąć. 8 lat później na czele kraju stanął George W. Bush. Nowe tysiąclecie rozpoczęło się od ataku na World Trade Center w Nowym Jorku. Bush ogłosił wojnę przeciwko terroryzmowi a armia amerykańska wydaliła talibów z Afganistanu. W 2003 roku armia amerykańska weszła do Iraku. Organizacja Narodów Zjednoczonych uważała, że Irak jest w posiadaniu broni masowego rażenia, a przy tym wspierała Stany Zjednoczone. Armia odniosła wiele zwycięstw, a także wiedziała jak złapać lidera Saddama Husseina. Obecnie armia amerykańska nadal pozostaje w Iraku.

Społeczeństwo i kultura

Całkowita liczba ludności USA to aktualnie ponad 300 milionów mieszkańców. Tylko Indie i Chiny mają więcej ludności. Etnicznie rzecz ujmując, Stany Zjednoczone to bardzo zróżnicowany kraj. Na miejscu mieszka ponad 30 różnych grup etnicznych w sumie liczących przynajmniej milion ludzi. Duży odsetek ludności ma pochodzenie europejskie. Pochodzi ona głównie z Niemiec, Irlandii, Wielkiej BrytaniiWłoch, Skandynawii oraz państw słowiańskich. Ludność amerykańska pochodzenia europejskiego stopniowo ulega zmniejszeniu (względnemu). Na skutek masowej imigracji, pojawia się wielu mieszkańców z Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej. Rdzenni mieszkańcy Ameryki, tacy jak Indianie oraz Inuici, stanowią tylko 1% ludności.

Rezydenci Stanów Zjednoczonych żyją nierówno rozproszeni po całym kraju. Alaska oraz zachodnie tereny mają najmniej mieszkańców. W przeciwieństwie do wschodu, gdzie gęstość zaludnienia jest bardzo wysoka. W przybliżeniu trzy czwarte ludności mieszka w lub w pobliżu miasta. W USA istnieje nie mniej niż 175 miast z ponad 100,000 mieszkańców.

Ponad 80% Amerykanów jest chrześcijanami. Pośród nich, połowa jest protestantami a ok. 26% to wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego. Mały odsetek ludności to żydzi oraz muzułmanie. Ponadto, ok. 1% wszystkich mieszkańców reprezentuje hinduizm lub buddyzm. Kraj posiada również "czarne" Kościoły jak Krajowa Konwencja Baptystów czy też Afrykański Episkopalny Kościół Metodystyczny. Indianie mają własną religię.

USA nie posiadają oficjalnego języka. Ponad 97% Amerykanów mówi dobrze po angielsku lub na wysokim poziomie. Główną różnicą między angielskim a angielskim amerykańskim jest różnica w wymowie. Istnieją również słowa, które mają inne znaczenie. Ponadto, istnieje wiele grup, które mówią w innym języku. Szczególnie w południowo-zachodnich stanach wielu mieszkańców mówi po hiszpańsku. Chiński również jest często stosowanym językiem. Mały i zanikający odsetek mówi w języku rdzennych mieszkańców.

Amerykańska kultura jest bardzo zróżnicowana i ma wielki wpływ na zachodnie społeczeństwa. Na terenie całych USA można znaleźć bary szybkiej obsługi (np. McDonald's). Napój Coca Cola jest pity na całym świecie. Wiele rodzajów muzyki pochodzi z Ameryki, takie jak blues czy jazz. Amerykańskie filmy i programy telewizyjne mogą być oglądane wszędzie, wszyscy znają Statuę Wolności, amerykańskie sporty (takie jak baseball czy koszykówka) są uprawiane w wielu krajach.

Sytuacja polityczna

USA to republika konstytucyjna. Rozdział władzy federacji między władzą federalną stanów jest prawnie ustalony. Ponadto relacje między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą są także uregulowane przez prawo. Władza ustawodawcza leży w rękach Kongresu. Ten z kolei składa się z Izby Reprezentantów oraz Senatu. Każdy stan wybiera dwóch członków Senatu. Co dwa lata jedna trzecia Senatu jest ponownie wybierana. Senatorowie są wybierani na okres sześciu lat. Wiceprezydent jest przewodniczącym Senatu. Izba Reprezentantów składa się z 435 członków wybieranych co dwa lata. Każdy stan jest reprezentowany w Izbie Reprezentantów. Dystrybucja jest związana z gęstością zaludnienia w każdym stanie.

Na czele Kongresu stoi prezydent. Prezydent posiada władzę wykonawczą. Prezydent jest wybierany pośrednio przez obywateli na okres czterech lat. Obywatele głosują na kolegium 538 elektorów ze wszystkich stanów oraz Dystryktu Kolumbia. Zwycięzca w danym stanie otrzymuje przydzielonych elektorów, którzy potem głosują na kandydata z największą ilością głosów. Prezydent ma olbrzymią władzę. Może głosować przeciwko prawom uchwalanym w Kongresie. Władza sądownicza spoczywa na Sądzie Najwyższym. Kraj jest podzielony na dystrykty federalne, które posiadają banki federalne. Sąd Najwyższy jest najważniejszym sądem w Stanach Zjednoczonych. Jego najważniejszym zadaniem jest interpretacja i wcielanie w życie konstytucji.

Polityka zagraniczna oraz obronna, zarządzanie walutą, handel, związki między 51 stanami a także ochrona praw człowieka są nakreślone w konstytucji pochodzącej od rządu federalnego. W praktyce, rząd zajmuje się także pomocą społeczną oraz edukacją. Oficjalnie dwa ostatnie aspekty pozostają w gestii poszczególnych stanów.

Daleko sięgająca potęga militarna i ekonomiczna jest szczególnie charakterystyczna dla Stanów Zjednoczonych. Polityka zagraniczna USA jest często ważkim tematem polityki międzynarodowej. Reakcje na tę politykę są często ostre i rząd niejednokrotnie musi się mierzyć z zaciekłą krytyką. Obywatele amerykańscy często sprzeciwiają się decyzjom zapadającym w Kongresie. Jednocześnie, USA często mogą odwoływać się do międzynarodowego wsparcia. Szczególnie, Wielka Brytania, Australia, Japonia i Polska są ich bliskimi sojusznikami.

George Walker Bush był poprzednim prezydentem Stanów Zjednoczonych. Prezydent Bush był członkiem Partii Republikanów. W 2000 roku oraz 2004 roku pokonał swojego demokratycznego przeciwnika. Parta Republikanów oraz Partia Demokratów to dwie najsilniejsze partie od połowy XIX wieku.

Bush znany jest ze swojej agresywnej polityki międzynarodowej. Jego wybory często przysparzały mu dużej krytyki. Pod jego przywództwem, Amerykanie zdecydowali się na wojnę przeciwko Afganistanowi oraz Irakowi. Jego druga prezydentura była zdominowana przez temat międzynarodowego terroryzmu. Polityka wewnętrzna Busha charakteryzuje się obniżkami podatków oraz działaniami na rzecz poprawy sytuacji ludzi starszych i chorych.

Gospodarka

Pod względem gospodarczym, Stany Zjednoczone są największym państwem na świecie. Państwo posiada gospodarkę wolnorynkową i jest największym konsumentem energii na świecie. Wpływ rządu na gospodarkę jest ograniczony. Największym sektorem gospodarki jest sektor usługowy. Około trzy czwarte ludności jest zatrudnionych w tym sektorze. USA jest bogate w surowce naturalne takie jak węgiel, ropa, gaz, metale i minerały. Rolnictwo również odgrywa istotną rolę w gospodarce. Ameryka jest największym producentem kukurydzy, soi, pszenicy. Poza tymi produktami rolniczymi, wiele innych jest eksportowanych. Sektor wytwórczy Stanów Zjednoczonych składa się głównie z produkcji samochodów, samolotów, stali oraz urządzeń elektronicznych. Ostatecznie, turystyka jest także źródłem dużych dochodów. W 2003 roku USA było, przed Francją oraz Hiszpanią, krajem najczęściej odwiedzanym przez turystów. Najwięcej turystów przyjeżdża z Kanady.

Kanada, Chiny, Meksyk, Japonia oraz Wielka Brytania są największymi partnerami handlowymi USA. Relacja handlowa między Kanadą i USA jest największa na świecie jeśli wziąć pod uwagę wartość dóbr, które codziennie przekraczają granicę.

Działalność gospodarcza różni się w zależności od części Stanów Zjednoczonych. Nowy Jork jest centrum finansowym, Los Angeles jest ważnym ośrodkiem dla filmu oraz produkcji telewizyjnej, natomiast Środkowy Zachód (Midwest) jest znany z przemysłu ciężkiego. Około 30% terenu USA to tereny leśne. Owe lasy nie tylko dostarczają drewna, ale również stanowią miejsca rekreacji rezerwatów przyrody oraz dostarczają produktów spożywczych. Rybołówstwo dostarcza niezbyt znaczących wpływów budżetowych. Pod tym względem Ocean Spokojny oraz Zatoka Meksykańska są szczególnie ważne. W Teksasie istnieje przemysł petrochemiczny, natomiast gospodarka na południowym-wschodzie opiera się głównie na badaniach medycznych oraz przemyśle tekstylnym.

USA nie posiada wypracowanego systemu opieki społecznej. Znaczna liczba ludności (w rozumieniu zachodnim) żyje poniżej granicy ubóstwa. W kraju zauważalne są wyraźne nierówności finansowe. Deficyt handlowy jest obiektem dużej (między)narodowej krytyki i niepokoi amerykańskich polityków. Jednocześnie amerykańska gospodarka rośnie i można powiedzieć, że Stany Zjednoczone to wiodący system ekonomiczny na świecie. 

Geografia i klimat

Stany Zjednoczone są najbardziej zaludnionym państwem po dwóch innych (Indie oraz Chiny). Biorąc pod uwagę rozmiar państwa, Stany Zjednoczone, z powierzchnią 9,809,155 km² jest na czwartym miejscu, za Chinami, Rosją oraz Kanadą. Włączając obszary podmokłe, Stany Zjednoczone są większe niż Chiny. Kraj jest północno-amerykańską federacją i składa się z 50 stanów oraz Dystryktu Kolumbii.

USA graniczy z Kanadą (na północy) oraz Meksykiem (południe). Na wschodzie, kraj leży nad Oceanem Atlantyckim, na zachodzie nad Oceanem Spokojnym, a na południowym-wschodzie nad Zatoką Meksykańską. Alaska, jeden z dwóch stanów, który nie graniczy z żadnym innym stanem, leży natomiast nad Oceanem Spokojnym, Cieśniną Beringa oraz Oceanem Arktycznym. Hawaje nie graniczą z innymi stanami, leżą po środku Oceanu Spokojnego. Całkowita długość linii brzegowej liczy prawie 20,000 km.

Stolicą USA jest Waszyngton. Siedziba prezydenta, Biały Dom znajduje się właśnie tam. Waszyngton jest politycznym centrum kraju. Nowy Jork jest największym miastem Stanów Zjednoczonych, ale także najważniejszym centrum ekonomicznym. Inne wielkie miasta USA to Houston, Filadelfia oraz Phoenix. Największym amerykańskim stanem jest Alaska. To także najrzadziej zaludniony stan. Najmniejszy stan to Rhode Island. Kalifornia jest najbardziej zaludnionym stanem, natomiast Wyoming ma najmniejszą liczbę ludności.

Najwyższym szczytem USA jest Mount McKinley. Góra liczny niemniej niż 6194 metrów. Krajobraz Ameryki jest bardzo zróżnicowany. Wschód to głównie pofałdowane wzgórza oraz lasy. Appalachy tworzą niskie pasmo górskie na wschodzie. Pięć Wielkich Jezior leży na północy i w centrum. Na północnym-wschodzie znajdują się subtropikalne lasy oraz obszary namorzynowe, szczególnie w stanie Floryda. Doliny Ohio oraz Tennessee znajdują się na zachodzie od Appalachów. Te doliny składają się z pofałdowanych wzgórz oraz żyznej ziemi. Góry Skaliste zajmują większą część zachodnich Stanów Zjednoczonych. Między wysokimi górami, Górami Kaskadowymi oraz Sierra Nevada leży obszar pustynny. Południowa część tej pustyni jest znana jako Wielka Kotlina. Południowy-zachód kraju składa się głównie z obszarów pustynnych. Wielki Kanion, także znajduje się tutaj. Zachodnie wybrzeże składa się głównie z obszarów górzystych. 

Podobnie jak krajobraz, tak i klimat USA, jest bardzo zróżnicowany. Na północnym-wschodzie kraju dominuje klimat wilgotny. Dużo śniegu pada zimą, podczas gdy latem temperatura może dojść do prawie czterdziestu stopni Celsjusza. Środkowy zachód charakteryzuje się klimatem kontynentalnym wraz z gorącymi latami oraz chłodnymi zimami. Południowe stany mają łagodniejsze zimy niż stany środkowozachodnie. Te stany mają najwięcej godzin słonecznych. Niektóre stany takie jak Hawaje i Floryda, mają nawet klimat tropikalny. Chłodny klimat dominuje na północy kraju. Zimy oraz lata są chłodniejsze i z większymi opadami. Na północnym-zachodzie, słońce często świeci mocno. Jest tam też dużo deszczu, a lata i zimy nie różnią się tak bardzo od reszty kraju. Ponadto, północne wybrzeże oraz wnętrze Alaski posiada klimat polarny. Równiny na zachód od rzeki Mississippi to przede wszystkim na wpół piaszczyste obszary. Wielka Kotlina, na południowym-zachodzie, to głównie pustynia. Na miejscu pada bardzo mało deszczu.

USA to także ekstremalne warunki pogodowe. Kraj często jest ofiarą huraganów. Zdarza się to głównie na południowym-wschodzie. Huragany zagrażają głównie wybrzeżom. Trzęsienia ziemi i tornada równie często przyczyniają się do wielkich problemów. W dodatku, upały często zagrażają zdrowiu Amerykanów. Ponadto, ma to również wpływ na ilość pożarów lasów.

Ruch uliczny oraz infrastruktura

Stany Zjednoczone posiadają wydajną oraz dobrze utrzymaną sieć dróg. W kraju istnieje wiele autostrad. To one łączą stany, miasta oraz obszary rolnicze. USA to kraj samochodów. Odsetek posiadaczy aut w USA jest bardzo wysoki. Każdy stan posiada własne prawa dotyczące ruchu ulicznego. Te zasady nie różnią się zbytnio między sobą, ale należy być uważnym szczególnie kiedy wynajmuje się samochód.  Ograniczenia prędkości są oznaczone w milach. W większości stanów można prowadzić od szesnastego roku życia. Czasem od osiemnastego roku. W większości stanów istnieje obowiązek posiadania zapiętych pasów bezpieczeństwa na przednim siedzeniu. Istnieją również stany, gdzie jest to również wymagane dla pasażerów siedzących z tyłu.

W USA można również zdecydować się na odkrywanie kraju pociągiem. Sieć kolejowa nie jest zbyt rozwinięta jeśli porównamy ją do Europy; również podróż pociągiem nie jest tak popularna jak w Europie. Kraj posiada sieć, która przecina kraj wszerz kontynentu. Ta jest głównie wykorzystywana do przewożenia ładunków przez 48 stanów. Transport osobowy jest obsługiwany m.in. przez firmę Amtrak. Stany Zjednoczone nie posiadają pociągów szybkich prędkości. Wiele dużych amerykańskich miast nie posiada rozwiniętego systemu metra. Nowy Jork posiada najbardziej rozbudowaną sieć kolei podziemnej.

Podróżowanie autobusem jest najtańszą opcją podróży po USA i wiele osób korzysta z tej opcji. Greyhound Bus Company to firma oferująca usługi przejazdów transkontynentalnych w USA.

Najbardziej popularnym sposobem podróżowania na dużych odległościach jest podróż samolotem. Biorąc pod uwagę olbrzymie odległości w kraju, ruch lotniczy jest spory. Podróż z i do USA odbywa się przede wszystkim samolotem. Kraj jest dobrze przygotowany do ilości ludzi korzystających z latania. Największymi lotniskami są Międzynarodowe Lotnisko O' Hare, Międzynarodowe Lotnisko Los AngelesMiędzynarodowe Lotnisko Dallas-Fort Worth, Międzynarodowe Lotnisko John F. Kennedy (w Nowym Jorku), Międzynarodowe Lotnisko San Francisco, Międzynarodowe Lotnisko Denver, Międzynarodowe Lotnisko Miami oraz Międzynarodowe Lotnisko Orlando.

Meksyk jest największym portem śródlądowym. Największe porty morskie w Stanach Zjednoczonych to następujące miasta: Houston, Los Angeles, San Francisco, Nowy Orlean, Nowy Jork, Baltimore i Newport. Drogi wodne są często wykorzystywane do transportu ładunków, ale także do transportu osobowego.

Strefa czasowa

Przylegające stany w USA są podzielone na cztery strefy czasowe. Od wschodu do zachodu pierwszą strefą jest czas Wschodni (GMT-5); Centralny (GMT-6), Górski (GMT-7) oraz Pacyfiku (GMT-8). Alaska leży w strefie czasu GMT-9, natomiast na Hawajach obowiązuje czas GMT-10. Za wyjątkiem Arizony i Hawajów, mieszkańcy wszystkich stanów korzystają z czasu letniego.

Jedzenie i picie

Ludzie w USA lubią krzepkie śniadanie. Amerykańskie śniadania to z reguły jajecznica, bekon, bajgle i naleśniki z syropem. Wielu Amerykanów je dużo i niezdrowo, co w rezultacie przyczynia się do faktu, iż wiele osób cierpi z powodu otyłości. Amerykanie uwielbiają mięso a przy tym wydłużone grillowanie. USA są również znane z wielu sieci restauracji szybkiej obsługi, tzw. fast food. McDonald's, Burger King czy Kentucky Fried Chicken są wszędzie. Amerykanie jedzą dużo hamburgerów i są znani z picia coli w dużych ilościach. Poza tzw. fast foodami, w kraju znajdziesz wiele innych lokali gastronomicznych. Kuchnia łączy wpływy wielu kultur zamieszkujących ten kraj. Oznacza to w praktyce możliwość zetknięcia się z jedzeniem chińskim, meksykańskim i włoskim. Porcje są zawsze bardzo duże. Zwyczajowo jest przyjęte aby zawsze zostawić napiwek. Obsługa restauracji dostaje bardzo niskie pensje. Za dobrą obsługę zwykle zostawia się między 15 a 20% od ceny rachunku.

Aby wejść do baru, musisz mieć minimum 18 lat i posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości. Zasady dotyczące spożycia alkoholu są surowe. Aby kupić i spożywać alkohol musisz mieć minimum 21 lat. Picie w miejscach publicznych i posiadanie alkoholu  w samochodzie (za wyjątkiem bagażnika) jest zabronione.

Zakwaterowanie

W USA hotele są niemal wszędzie. Wiele pokoi posiada klimatyzację, łazienkę oraz telewizję. Zaleca się uprzednią rezerwację pokoju. Pokoje można rezerwować telefonicznie bez żadnej opłaty. Przy autostradach można znaleźć liczne motele. Te z kolei są tańsze, ale mają mniej udogodnień. Hotele i motele w i wokół miast są droższe niż te, które znajdują się na obszarach rolniczych. Poza miastami, można znaleźć hostele młodzieżowe. To tam spędzają noce za bardzo małą opłatą podróżujący jedynie z plecakami. Młodzi ludzie, którzy zostają dłużej w USA, mogą zdecydować się na wynajęcie pokoju na terenie campusu uniwersyteckiego. Miłośnicy wypoczynku na polach kempingowych, mogą korzystać z państwowych pól (w parkach narodowych i lasach państwowych), ale także prywatnych. Biwakowicze częściej zostają w przyczepach czy samochodach przystosowanych do wypoczynku niż w namiotach. Możesz zostać na noc również w tzw. Bed & Breakfast (także nazywanych "guesthouse"). Te mogą być odnalezione wszędzie. Cena noclegu w tych pensjonatach może być wyższa niż w motelu. Aby mieć wyjątkowe doświadczenie, możesz również spędzić noc na ranczu. Może być to porównane do biwakowania na farmie. Na miejscu będziesz mógł jeździć na koniach i wejść w kontakt z prawdziwą "zachodnią" kulturą.

Linki zewnętrzne

Celem uzyskania dokładniejszej informacji na temat Stanów Zjednoczonych, polecamy odwiedzenie Google praz następujących linków:

Często zadawane pytania

Czy EasyTerra Wynajem Samochodów jest najtańszy? Tak, proponujemy gwarancję najniższej ceny, ponieważ porównujemy różnych sprzedawców i zawsze możemy zaoferować najlepszą cenę w mieście. Co muszę zrobić podczas odbioru samochód? Do odbioru samochodu potrzebne jest potwierdzenie rezerwacji, paszport, prawo jazdy i karta kredytowa. Bardzo ważne jest, aby imię i nazwisko na dokumencie prawa jazdy i karcie kredytowej były takie, jak dane głównego kierowcy. Należy pamiętać, że lokalna wypożyczalnia samochodów zarezerwuje określoną kwotę na karcie kredytowej jako depozyt. W tym celu potrzebny będzie kod PIN karty kredytowej. Jeśli posiadasz zagraniczne prawo jazdy (na przykład w języku chińskim), musisz zabrać ze sobą tłumaczenie. Akceptowany będzie tylko oryginalny paszport i prawo jazdy — kopie tych dokumentów nie są wystarczające. Czy są jakieś dodatkowe koszty? Ogólnie podane przez nas stawki zawierają już wszystkie opłaty. W przypadku pojawienia się dodatkowych kosztów nasz dział rezerwacji skontaktuje się z Tobą przed wystawieniem faktury. Jeśli nie wyrazisz zgody, możesz zawsze anulować rezerwację bez żadnych zobowiązań (z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem). Jaki rodzaj ubezpieczenia otrzymam w ramach wynajmu samochodu? W koszt wynajmu samochodu wliczone jest zasadniczo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie od pożaru, ubezpieczenie od wszystkich ryzyk i ubezpieczenie od kradzieży. Co to jest etykieta „bezproblemowy wynajem"? Taka etykieta wskazuje, że wynajęty samochód spełnia następujące wymagania: nieograniczona liczba kilometrów, zniesiony wkład własny w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (i dostępna opcja ubezpieczenia zniesienia wkładu własnego), polityka zrównoważonej energii oraz dobra reputacja wypożyczalni samochodów. Dostępność samochodów spełniających te cztery wymagania przyspieszy wybór odpowiedniego pojazdu dla Ciebie. Jak mogę zmienić lub anulować rezerwację? Możesz anulować rezerwację poprzez „Moje konto”. Zalecamy kontakt telefoniczny, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w rezerwacji lub anulować rezerwację w najbliższym czasie (48 godzin lub mniej). Kiedy otrzymam potwierdzenie mojej rezerwacji? W większość przypadków otrzymasz potwierdzenie rezerwacji w ciągu kilku minut po dokonaniu płatności. Zalecamy skontaktowanie się z naszym Działem Rezerwacji w przypadku dokonywania rezerwacji w ostatniej chwili (odbiór w ciągu 48 godzin). Które wypożyczalnie samochodów są porównywane przez stronę EasyTerra Wynajem Samochodów? w tej lokalizacji
 • Ace Rental Cars
 • addCarRental
 • Advantage Rent a Car
 • Alamo Rent a Car
 • Apollo Car Rental
 • Avis
 • Britz Motorhomes
 • Budget
 • Dollar Rent a Car
 • Eaglerider
 • Easirent
 • East Coast Car Rentals
 • Enterprise
 • Europcar
 • Fox Rent A Car
 • Green Motion
 • Hertz
 • InterRent
 • Mex Rent a Car
 • National Car Rental
 • Rent Max
 • Road Bear
 • SIXT Rent a Car
 • Thrifty

Wszystkie miasta w Stany Zjednoczone

EasyTerra Wynajem Samochodów Stany Zjednoczone porównuje ceny wypożyczalni samochodów w następujących miastach:

Inne miasta