• Opnie klientów 8.5 / 10
 • Gwarancja Najlepszej Ceny

Wypożyczalnia samochodów Irlandia

Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Irlandia za Ciebie.

Wpisz miasto lub kod lotniska
- dni
Dlaczego warto rezerwować z nami?
 • Anulowanie gratis Do 48 godzin przed zaplanowanym czasem odbioru
 • Gwarancja Najlepszej Ceny Cena jest niższa gdzieś indziej? Skontaktuj się z nami, a my złożymy Ci lepszą ofertę!
 • Ponad 500 000 rezerwacji Ponad pół miliona osób skorzystało przed Tobą 24000+ lokalizacji Lokalizacje na całym świecie
 • 24000+ lokalizacji Lokalizacje na całym świecie
Globalna obniżka cen rusza właśnie teraz!
Skorzystaj z rabatów do 20% u różnych wypożyczalni - Ważne do 4 czerwca 2024
Polecamy najbardziej znane wypożyczalnie

Wypożyczalnia samochodów Irlandia

EasyTerra Wynajem Samochodów Irlandia jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.

Promocje na wynajem samochodów w Irlandia

Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Irlandia.

Rodzaj samochodu
Mini
Ekonomiczna
Kompaktowa
Średnia
Standardowa
Full-size
Luksusowa
Kombi
Van pasażerski
SUV

Kiedy dokonać rezerwacji wynajmu samochodu w Irlandia?

Wypożyczalnia samochodów Irlandia

Informacja o lokalizacji dla Irlandia

Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Irlandia, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 28 punktów odbioru w Irlandia. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.

Wstęp

Irlandia jest wyspą położoną na zachodzie  Wielkiej Brytanii. Przez lata kraj targany był przez wojny, biedę i walkę o niepodległość. Problemy z  Irlandią Północną wciąż żyją wśród irlandzkiej społeczności. Niemniej jednak, Irlandia jest krajem niepodległym z szybko rozwijającą się gospodarką i perspektywami na przyszłość. Jej piękna natura, trasy rowerowe i wspinaczkowe oraz miejsca historyczne sprawiają, że jest popularnym miejscem na wypoczynek.

Historia

Około 6000 lat przed naszą erą Irlandia była zamieszkana przez małe grupy myśliwych. Zmieniło się to w czwartym wieku przed naszą erą, kiedy to kraj najechali Celtowie. Wymordowali oni dużą część ludności i zbudowali swoje własne celtyckie społeczeństwo. Język Celtów (Indoeuropejski) był podstawą języka dzisiejszych Irlandczyków.

W roku 432 przed naszą erą do Irlandii przybył Święty Patryk szerząc wiarę Chrześcijańską (Katolicyzm). Kraj stał się cywilizacją łacińsko-chrześcijańską, gdzie ludzie mogli kształcić się na zakonników w jednym z wielu klasztorów. Znaczną zasługą irlandzkich mnichów była chrystianizacja Europy Zachodniej. 

W roku 795 naszej ery rozpoczęły się najazdy wikingów. Do roku 1014 założyli oni wiele osad wzdłuż irlandzkiego wybrzeża. Z tamtejszych punktów handlowych wyrosły dzisiejsze miasta Dublin i Waterford. Wikingowie zostali ostatecznie pokonani w bitwie o Clontarf. Angielski papież Hadrian IV oddał Irlandię we władanie Angielskiej Korony. Wydaje się, że Irlandia stała się kolonią Anglii, ale Anglo-Normanowie nie zdołali  zniewolić Irlandii.

Przepaść między  Henrykiem IV  i Kościołem Katolickim spowodowała powstanie i podział Irlandii. Z pomocą irlandzkiej szlachty król zdołał wprowadzić Anglikanizm jako religię państwową. Rozłam między Katolicyzmem i Protestantyzmem trwał przez lata.

W roku 1801 Wielka Brytania i Irlandia zostały oficjalnie zjednoczone , a państwo nazwano" Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii". W skutek tego w nadchodzących dekadach irlandzka gospodarka mocno ucierpiała. Rok 1845 był rokiem wielkiego głodu. W wyniku chorób ziemniaków nastąpił czteroletni nieurodzaj. Ponad milion Irlandczyków zostało zagłodzonych. Ponad dwa miliony ludzi wyemigrowało za granicę, miedzy innymi do Północnej Ameryki, Australii, Anglii i Kanady.

Na początku XX wieku wiele politycznych ruchów pragnęło większej autonomii. Coraz bardziej wzrastały nastroje nacjonalistyczne a ludzie mieli obowiązek nauki języka irlandzkiego w szkole. W roku 1912 wydawało się, że Irlandia będzie rządzona niepodzielnie. Jednakże sprzeciwiła się temu protestancka prowincja Ulster. 24 kwietnia 1916 roku na wschodzie wybuchły zamieszki. Republikanie ogłosili niezależność irlandzkiego państwa. Anglia odpowiedziała zabijając przywódców powstania. Rezultatem tego była intensyfikacja nastrojów nacjonalistycznych, której stkutkiem było powstanie Republikańskiej partii 'Sinn Féin', co oznacza "sami osobiście".

Doprowadziło to rozpoczęcia walki o niepodległość. Irlandczycy atakowali cele w Anglii, a ta odpowiadała brutalnie. Oficjalnie państwo irlandzkie powstało w 1922 roku. Część z północnych prowincji odmówiła wstąpienia do katolickiego państwa. Protestanckie prowincje pozostały częścią Anglii pod nazwą Irlandii Północnej. Aż do dzisiaj pozostają częścią Zjednoczonego Królestwa z wiarą protestancką.

Podczas Drugiej Wojny Światowej Irlandia pozostała neutralna, choć wielu Irlandczyków walczyło ramię w ramię z Brytyjczykami w Europie. W 1949 roku powstała Republika Irlandii. W 1973 roku Irlandia dołączyła do Unii Europejskiej.  Dzięki temu zyskało jej rolnictwo i przyciągnęło wielu inwestorów. Wciąż istnieje napięcie pomiędzy Irlandią i Irlandia Północną pomimo ogłoszenia pokoju w 1998. Niemniej jednak wydaje się, że przyszłość wygląda naprawdę optymistycznie. Od 1990 roku kraj przechodzi ogromną transformację gospodarczą. Irlandia to lider w dziedzinie zaawansowanych technologii. Kraj jest bogaty i dobrze rozwinięty.

Kultura i społeczeństwo

Współcześnie Irlandia posiada ponad cztery miliony mieszkańców. Kraj jest gęsto zaludniony i ponad ćwierć populacji żyje w Dublinie. Prawie 60% Irlandczyków mieszka w miastach. Można tu spotkać wiele oryginalnych mniejszości: potomków wikingów, normanów czy nomadów pochodzących z Walii, Anglii lub Szkocji.

Irlandia musiała radzić sobie z masową emigracją. Obecnie w Stanach Zjednoczonych żyje więcej Irlandczyków niż w samej Irlandii. Jednakże, kiedy poprawił się standard życia, wielu z nich powróciło do kraju. Irlandzcy imigranci pochodzą z AngliiNiemiec, Francji, Stanów jednoczonych, Nigerii i Rumunii.

Istnieją dwa języki urzędowe: gaelicki (albo irlandzki) i angielski. Gaelicki jest używany w Irlandii, Anglii i Kanadzie. Angielski jest wciąż językiem urzędowym. Gaelicki uczony jest w szkole podstawowej i liceum. Jest często umieszczany na znakach drogowych razem z językiem angielskim.

Większość Irlandczyków jest wiary Rzymsko-Katolickiej. W Irlandii w odróżnieniu od Irlandii Północnej Katolicy żyją w pokoju z mniejszością protestancką. Wielu Irlandczyków co tydzień uczęszcza do kościoła, jednakże liczba uczestniczących znacznie spada. Wpływ kościoła na życie codzienne jest wciąż znaczący. Oprócz katolików i protestantów, znaleźć tu można żydów i muzułmanów.

Irlandczycy to ludzie tradycyjni, którzy lubią się śmiać, są także otwarci i gościnni. Nie można myśleć o Irlandii, nie myśląc jednocześnie o irlandzkich pubach. Nie są to zwykłe restauracje, ale miejsca, do których ludzie przychodzą się spotykać. Również irlandzka muzyka i taniec są bardzo znane. Konkursy tańca można spotkać wszędzie. Ludzie w Irlandii kochają festiwale i inne publiczne wydarzenia.

Sytuacja polityczna

Irlandia jest republiką z systemem rządów parlamentarnych. Prezydent Irlandii jest głową państwa. Jest on wybierany raz na siedem lat. Premier mianowany jest przez prezydenta. Rządy formowane są przez koalicję partii. Irlandzki parlament składa się z senatu i izby gmin(izby reprezentantów). W skład senatu wchodzi 60 członków. Izba gmin posiada 166 członków i wybierany jest przez wybory parlamentarne co pięć lat. Wszyscy ludzie powyżej 18 roku życia posiadający Irlandzką lub brytyjską narodowość są upoważnienie do głosowania. 

W 1990, Mary Robinson (z Partii Pracy) została pierwszą kobietą prezydentem w Irlandii. Wybór kobiety o sympatiach prospołecznych i feministycznych był dobry dla irlandzkiej społeczności. Odmieniło się twarz irlandzkiego społeczeństwa. Pod jej przewodnictwem  Irlandia i Wielka Brytania podpisały inicjatywę pokojową w 1993 roku. 

W 1997, Mary Patricia McAleese (z Parti Fianna Fáil) została wybrana na prezydenta. W 2004 rozpoczęła drugą kadencję. W obecnym czasie kraj zarządzany jest przez koalicję Fianna Fáil z Partią Progresywnych Demokratów. Fianna Fáil oznacza 'Żołnierze Wiary'. Jest to największa partia w Irlandii i została ona założona w 1926 roku. Partia zaczynała jako radykalne lewicowe ugrupowanie, by przekształcić się w konserwatywno-demokratyczną.

Dzięki przewodnictwu Mary Patrici McAleese szanse na pokój między Irlandia Północną i Anglią zwiększyły się. Zdołała przekształcić Irlandię w kraj z wiodącą gospodarka i wzrastającym dobrobytem.

Gospodarka

Od lat '90 irlandzka gospodarka podlega ogromnym zmianom. Wcześniej nacisk kładziono na rozwój rolnictwa. Obecnie gospodarka jest niezależna w obszarach handlu, przemysłu i inwestycji. Dzięki finansowemu wsparciu z Unii Europejskiej oraz przybyciu wielu zagranicznych inwestorów gospodarka jest w stanie się rozwijać.

Rolnictwo wciąż zajmuje istotne miejsce w irlandzkiej gospodarce.  Eksport takich towarów jak mleko czy mięso wciąż jest źródłem istotnych przychodów. Oprócz wyrobów rolniczych eksportuje się również ubrania, komputery i maszyny. Kraj importuje głównie paliwo, jedzenie i benzynę. Głównymi partnerami handlowymi są  Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja oraz Holandia.

Przemysł spożywczy to nie jedyna gałąź irlandzkiej gospodarki. W szczególności należy wspomnieć o szybko rosnącym rynku oprogramowania komputerowego i produkcji zaawansowanych technologii. Przemysł stalowy i inżynieria są równie ważne dla kraju. 

Irlandzki rząd pełnił znaczącą rolę w niedawnym wzroście ekonomicznym. Rząd rozwiązał problem wysokiej inflacji i zredukował podatki. Wydatki rządowe zostały odpowiednio rozdzielone, w rezultacie przyciągając zagranicznych inwestorów. Od 1987 roku partnerstwo między rządem i unią było głównym elementem państwowej polityki gospodarki.

W 1999 roku Irlandia była w grupie państw, które jako pierwsze uznały euro za swoją walutę. Z powodu swojego znaczącego wzrostu gospodarczego Irlandia nazywana jest "celtyckim tygrysem". Jednakże nawet "celtycki tygrys" nie zdołał się uchronić przed światową recesją w 2001 roku. Recesja nie wpłynęła na Irlandię tak jak zrobiła to w innych krajach, a Produkt Krajowy Brutto nie przestał rosnąć.

Irlandzka gospodarka stale się rozwija oraz utrzymuje spadek bezrobocia. Podczas, gdy Irlandia zwykła być uznawana za jeden z biedniejszych krajów w Europie, obecnie można powiedzieć, że jest jednym z najbogatszych państw na świecie. Jest to niezwykłym osiągnięciem. 

Ukształtowanie terenu i klimat

Irlandia znajduje się na zachodzie Wielkiej Brytanii. Od zachodu graniczy z Atlantykiem, a od północy z Kanałem Północnym. Pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią znajduje się Morze Irlandzkie, które łączy się z Morzem Celtyckim. na południowym zachodzie.

Irlandia zajmuje powierzchnię  84,288 kilometrów kwadratowych. Stolicą kraju jest Dublin. Inne większe miasta to Cork, Waterford, Limerick i GalwayCar Rental .

Znaczną część Irlandii pokrywają łagodne wzgórza i niskie góry. Centralna część to w większości równina. Zachodnie wybrzeże składa się z klifów i gór. To właśnie tam znajduje się najwyżej położony punkt Irlandii: Carrantuohill, który mierzy 1,041 metrów. W zatoce Galway(na zachodnim wybrzeżu) znajdują się dobrze znane irlandzkie wyspy Aran. Na wschodnim wybrzeżu można znaleźć piaszczyste plaże. Są to dzikie plaże, rzadko odwiedzane przez człowieka. Najważniejszą rzeką w kraju jest rzeka Shannon. Rozciąga się ona na przestrzeni 320 kilometrów i biegnie przez sam środek kraju. Irlandia nie posiada zbyt wielu lasów, ale dzięki jej zielonemu krajobrazowi nazywana jest "zieloną wyspą".

Irlandia posiada klimat morski z zimnymi latami i mroźnymi zimami. Wpływ prądu północnoatlantyckiego jest znaczny; ilość irlandzkich opadów mieści się powyżej średniej. W niektórych regionach kraju pada nawet 275 dni w roku. Większość opadów odbywa się w miesiącach zimowych. Z drugiej strony śnieg jest tu rzadkością. Średnia temperatura w styczniu i lutym wynosi cztery stopnie Celsjusza. W lato temperatura waha się od 17 do 22 stopni. Maj i czerwiec to najbardziej słoneczne miesiące. Relatywnie chłodne lata czynią z Irlandii idealny cel pieszych wędrówek.

Infrastruktura i ruch krajowy

Irlandia jest wyspą, z tego powodu ludzie podróżują tu głównie transportem lotniczym. W Irlandii znajduje się tylko jedna państwowa linia lotnicza, "Aer Lingus-Irlandzkie Międzynarodowe Linie Lotnicze". Inne firmy obsługujące przeloty zarówno z i do kraju to Ryanair, Brytyjskie Linie Śródlądowe oraz EasyJet. W Irlandii jest wiele dużych lotnisk, są to między innymi: Międzynarodowe Lotnisko w Dublinie, Lotnisko Waterford Lotnisko Cork, Lotnisko Kerry (Farrenfore), Lotnisko Shannon oraz  Lotnisko Galway.

Wielu ludzi podróżuje do Irlandii transportem wodnym. Ważne porty to  Cork, Dublin, New Ross, Shannon Foynes i Waterford. Dwie wiodące firmy oferujące przewóz promem to Stena Line i  Irish Ferries. Oferują one połączenia do  Wielkiej Brytanii i Francji.

Udział firm zajmujących się transportem autobusowym w transporcie publicznym jest znaczny. Największa firma przewozowa w kraju to Bus Eireann. Oferuje ona transport pomiędzy największymi miastami i wsiami w kraju, można również skorzystać z usług małych firm przewozowych.

Iarnród Eireann (Irlandzkie koleje) to państwowy przewoźnik kolejowy. Istnieją połączenia pomiędzy Dublinem i większymi miastami (włączając miasta Irlandii Północnej np. Belfast). Nie ma połączeń kolejowych między mniejszymi miastami. Podróż koleją jest znacznie droższa od podróży autobusem. Kolej jest używana głównie do transportu towarowego.

Jeśli naprawdę chcesz zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Irlandii to najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczyć samochód. Daje to ogromne poczucie wolności, dając możliwość zwiedzania miejsc do których normalnie nie dociera transport publiczny. Irlandzkie drogi są w dość dobrym stanie. Zwracaj uwagę na znaki drogowe. Tylko zielone znaki wskazują kilometry. Limit prędkości wyrażany jest w milach na godzinę. Obowiązkowe jest zapięcie pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Trzeba mieć na uwadze, że parkowanie w większych miastach może być płatne.

Tradycyjne potrawy

Irlandzka kuchnia znana jest ze smacznych (farmerskich) serów, świeżych ryb i owoców morza. Jedzenie jest różnorodne, a jego jakość jest wysoka. "Irlandzki gulasz" to tradycyjne irlandzkie danie  składające się z gulaszu jagnięcego, ziemniaków i cebuli. Inne irlandzkie przysmaki to czarny pudding, kruchy czarny chleb i dania z użyciem ziemniaków.

W wielu miastach i wsiach możesz odwiedzić wiejskie irlandzkie targi. Oferują one możliwość spróbowania regionalnych produktów. Prawdziwe kulinarne atrakcje czekają Ciebie w porcie Kinsale w mieście Cork. To właśnie tutaj powstają tradycyjne produkty. Zwyczajem jest zostawiać w restauracji 10% napiwku. Często napiwek doliczany jest do rachunku.

Irlandczycy dużo czasu spędzają w przyjaznych pubach, gdzie okazjonalnie mogą raczyć się napojami alkoholowymi. Można tam potańczyć i pośmiać się przy pincie Guinessa. Irlandczycy kochają alkohol wysokoprocentowy. Whiskey i poteen (narodowy drink) są bardzo popularnymi alkoholami.

Zakwaterowanie

W kwestiach zakwaterowania Irlandia reprezentuje szeroki zakres możliwości począwszy od hoteli w większych miastach na wiejskich domkach kończąc. Jest też typowo wyspiarska forma noclegu Bed&Breakfast (Łóżko i śniadanie). Istnieje wiele pól namiotowych, gdzie można cieszyć się pięknymi widokami i świeżym powietrzem. Hostele oferują tanie zakwaterowanie. Irlandia posiada ponad 200 hosteli w miastach w całym kraju. Jakąkolwiek formę noclegu wybierzesz, cała reszta zapewni Ci poczucie komfortu i  satysfakcji. Irlandczycy potrafią sprawić, że będziesz się czuł jak u siebie w domu.

Strefa czasowa

Irlandia leży w strefie czasu GMT +2, co oznacza, że czas jest cofnięty o godzinę w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej.

Źródła zewnętrzne

W poszukiwaniu innych informacji o Irlandii polecamy skorzystać z wyszukiwarki  Google oraz następujących źródeł:

Informacje praktyczne

 • Waluta
  Euro
 • Kierunek jazdy
  Linki
 • Maksymalna prędkość w mieście
  50 km/h
 • Maksymalna prędkość na autostradzie
  100 km/h
 • Język
  English, Irish
 • Popularna klasa samochodu
  Ekonomiczna

Informacje, których poszukuje większość.

Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.

Czy EasyTerra Wynajem Samochodów jest najtańszy?

Tak, proponujemy gwarancję najniższej ceny, ponieważ porównujemy różnych sprzedawców i zawsze możemy zaoferować najlepszą cenę w mieście.

Co muszę zrobić podczas odbioru samochód?

Do odbioru samochodu potrzebne jest potwierdzenie rezerwacji, paszport, prawo jazdy i karta kredytowa. Bardzo ważne jest, aby imię i nazwisko na dokumencie prawa jazdy i karcie kredytowej były takie, jak dane głównego kierowcy. Należy pamiętać, że lokalna wypożyczalnia samochodów zarezerwuje określoną kwotę na karcie kredytowej jako depozyt. W tym celu potrzebny będzie kod PIN karty kredytowej. Jeśli posiadasz zagraniczne prawo jazdy (na przykład w języku chińskim), musisz zabrać ze sobą tłumaczenie. Akceptowany będzie tylko oryginalny paszport i prawo jazdy — kopie tych dokumentów nie są wystarczające.

Czy są jakieś dodatkowe koszty?

Ogólnie podane przez nas stawki zawierają już wszystkie opłaty. W przypadku pojawienia się dodatkowych kosztów nasz dział rezerwacji skontaktuje się z Tobą przed wystawieniem faktury. Jeśli nie wyrazisz zgody, możesz zawsze anulować rezerwację bez żadnych zobowiązań (z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem).

Jaki rodzaj ubezpieczenia otrzymam w ramach wynajmu samochodu?

W koszt wynajmu samochodu wliczone jest zasadniczo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie od pożaru, ubezpieczenie od wszystkich ryzyk i ubezpieczenie od kradzieży.

Co to jest etykieta „bezproblemowy wynajem"?

Taka etykieta wskazuje, że wynajęty samochód spełnia następujące wymagania: nieograniczona liczba kilometrów, zniesiony wkład własny w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (i dostępna opcja ubezpieczenia zniesienia wkładu własnego), polityka zrównoważonej energii oraz dobra reputacja wypożyczalni samochodów. Dostępność samochodów spełniających te cztery wymagania przyspieszy wybór odpowiedniego pojazdu dla Ciebie.

Jak mogę zmienić lub anulować rezerwację?

Możesz anulować rezerwację poprzez „Moje konto”. Zalecamy kontakt telefoniczny, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w rezerwacji lub anulować rezerwację w najbliższym czasie (48 godzin lub mniej).

Kiedy otrzymam potwierdzenie mojej rezerwacji?

W większość przypadków otrzymasz potwierdzenie rezerwacji w ciągu kilku minut po dokonaniu płatności. Zalecamy skontaktowanie się z naszym Działem Rezerwacji w przypadku dokonywania rezerwacji w ostatniej chwili (odbiór w ciągu 48 godzin).

Które wypożyczalnie samochodów są porównywane przez stronę EasyTerra Wynajem Samochodów? w tej lokalizacji
 • Alamo
 • Dollar Rent a Car
 • National Car Rental
 • Sixt
 • Flizzr
 • Enterprise
 • Thrifty
 • Budget
 • Keddy By Europcar
 • Avis
 • Europcar
 • Payless Car Rental
 • Hertz
 • Easirent
 • McRent
 • Celtic Motorhomes
 • Your Rent
 • Drivalia
 • Irish Car Rentals
 1. Strona główna
 2. Wypożyczalnia samochodów Irlandia