• Opnie klientów 8.5 / 10
 • Gwarancja Najlepszej Ceny

Wypożyczalnia samochodów Finlandia

Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Finlandia za Ciebie.

Wpisz miasto lub kod lotniska
- dni
Dlaczego warto rezerwować z nami?
 • Anulowanie gratis Do 48 godzin przed zaplanowanym czasem odbioru
 • Gwarancja Najlepszej Ceny Cena jest niższa gdzieś indziej? Skontaktuj się z nami, a my złożymy Ci lepszą ofertę!
 • Ponad 500 000 rezerwacji Ponad pół miliona osób skorzystało przed Tobą 24000+ lokalizacji Lokalizacje na całym świecie
 • 24000+ lokalizacji Lokalizacje na całym świecie
Globalna obniżka cen rusza właśnie teraz!
Skorzystaj z rabatów do 20% u różnych wypożyczalni - Ważne do 4 czerwca 2024
Polecamy najbardziej znane wypożyczalnie

Wypożyczalnia samochodów Finlandia

EasyTerra Wynajem Samochodów Finlandia jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.

Promocje na wynajem samochodów w Finlandia

Niezależnie od tego, czy szukasz małego samochodu na wynajem czy vana dla całej rodziny, zawsze oferujemy odpowiednie auta w najniższej cenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów z naszej oferty w Finlandia.

Rodzaj samochodu
Mini
Ekonomiczna
Kompaktowa
Średnia
Standardowa
Full-size
Luksusowa
Kombi
Van pasażerski
Kabriolet
SUV
Napęd elektryczny

Kiedy dokonać rezerwacji wynajmu samochodu w Finlandia?

Wypożyczalnia samochodów Finlandia

Informacja o lokalizacji dla Finlandia

Odkrywaj najpiękniejsze miejsca w Finlandia, korzystając z wynajmu samochodu. EasyTerra Wynajem Samochodów oferuje ponad 60 punktów odbioru w Finlandia. Dzięki temu w pobliżu Twojej destynacji zawsze znajdziesz punktu odbioru samochodu.

Wprowadzenie

Finlandia to kraina tysiąca jezior. Jest to nie tylko najbardziej wysunięte na północ państwo w Europie; Finlandia jest również jednym z najbogatszych państw na kontynencie. Na północy państwo graniczy z  Norwegią, od wschodu z Rosją i od zachodu ze Szwecją. Kraj znany jest z posiadania blisko 2 milionów saun używanych przez 5 milionów ludzi. Finowie wydają się naprawdę kochać swoje łaźnie parowe!

Historia

Obszar, który dzisiaj znamy jako Finlandię zamieszkany był od 8500 roku przed naszą erą. Pierwsze ludy żyły głównie z rolnictwa i rybołówstwa. Szwecja i Rosja odegrały olbrzymią rolę w historii najnowszej. Od 1200 do 1809 roku Finlandia była częścią królestwa Szwecji. Od 1809 do 1917 roku była częścią królestwa Rosji. Autonomicznemu państwu nadano nazwę "Wielkiego Księstwa Finlandii".

W tym okresie rozwinęły się nastroje nacjonalistyczne wśród fińskiej ludności. Język fiński stał się językiem urzędowym, który nie był już tylko używany pośród chłopstwa. Od 1892 roku fiński jest drugim językiem urzędowym obok szwedzkiego w rejonie autonomicznego fińskiego państwa. Rosja próbowała wpływać na Finlandię, ale nie zapobiegło to ogłoszeniu niepodległości przez Finlandię w 1917 roku. Stało się to po Rewolucji Lutowej, w której to Car Rosji abdykował z tronu. Chociaż Rosja uznała niepodległość państwa fińskiego sytuacja wciąż była złożona przez wojny domowe w obu krajach. 

Po wojnie domowej pomiędzy "białymi" (wspieranymi przez Niemcy) oraz "czerwonych" (wspieranych przez Rosję) Finlandia stała się królestwem w 1918 roku. Nie trwało to długo: dwa miesiące później kraj stał się republiką. W 1920 roku podpisano pokój między Finlandią i Rosją w estońskim mieście Tartu. W traktacie określono granice Finlandii.

W listopadzie 1939 roku Finlandia została zaatakowana przez Związek Radziecki. Wojna Zimowa trwała ponad rok, Związek Radziecki nie był w stanie wygrać a Finlandia pozostała niepodległa. Po tym Finlandia połączyła siły z Niemcami i wzięła udział w niemieckim ataku na Rosję ("Operacja Barbarossa"). Finlandia zdobyła terytorium należące do Związku Radzieckiego, ale w 1944 roku zdecydowano o zawarciu pokoju. Przyznał on Finom region Karelii. Pomiędzy 1944 i 1945 rokiem Finlandia walczyła z Niemcami: w Wojnie Lapońskiej.

Dopiero w 1947 roku ostatecznie podpisano pokojowe porozumienie pomiędzy Finlandią i Związkiem Radzieckim. Finlandia obiecała nigdy więcej nie atakować Związku Radzieckiego. Związek Radziecki utrzymał swoje wpływy w neutralnej Finlandii, na przykład nie pozwalając na współpracę z innymi państwami w Skandynawii. Od 1955 roku Finlandia powoli starała się odzyskać większą niezależność bez wzbudzania podejrzeń ze strony komunistycznego sąsiada. Finlandia stała się członkiem wielu różnych organizacji współpracując z zachodnimi państwami. Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku Finlandia zmierzyła się z kryzysem gospodarczym. Jednakże od wejścia do Unii Europejskiej fińska gospodarka na nowo rozkwitła i obecnie Finlandia jest jednym z najbogatszych krajów w Europie.

Kultura i społeczeństwo

Finlandia posiada około pięć milionów mieszkańców z czego 92% mówi w języku fińskim. około 5,5% to ludzie z szwedzkim jako językiem ojczystym. Oba języki są urzędowymi w kraju. Mniejszości narodowe mówią po rosyjsku, estońsku lub w języku samów (Laponia). Inni imigranci i uchodźcy przyjeżdżają zabierając ojczystą mowę ze sobą.  

W latach siedemdziesiątych XX wieku nie mniej niż 500000 ludzi przeniosło się z Finlandii do Szwecji. Około połowa z nich wróciła później do ojczyzny. Obecnie około 1,1 miliona Finów mieszka za granicą.  

Finlandia jest krajem religijnym. Około 90% ludności należy do Ewangelickiego Kościoła Luterańskiego (Kościół Protestancki), około 1% należy to ortodoksyjnego kościoła. Pozostała część ludności należy do protestantów (innych niż Ewangelicki Kościół Luterański), żydów, muzułmanów i ludzi należących do kościoła Rzymskokatolickiego. Obecnie coraz więcej Finów staje się ateistami. 

Fińska kultura znajdowała się pod wpływem Laponii, Szwecji oraz Rosji. Kultura Samów, kultura Laponii jest podstawą daleko na północy. Sztuka i rozrywka jest ważna dla ludzi w Finlandii i odbywa się tam wiele przedstawień, wydarzeń, koncertów itd. 

Ogólnie mówiąc Finowie są powściągliwi i zdystansowani. Uważają dobre więzi rodzinne za bardzo ważne. Ponadto przykładają wielki nacisk na równość i uczciwość. Jest to kraj liberalny: Finlandia była pierwszym krajem w Europie, który wprowadził powszechne prawo wyborcze. Dobrze znany koncept w Finlandii "Sisu" oznacza "siłę i władzę" i odnosi się do duchów ludności fińskiej. Jest to wiara by się nie poddawać, nie przegrywać i nie być zdominowanym.

Sytuacja polityczna

Finlandia to republika z półprezydenckim systemem oraz parlamentem. Parlament posiada 200  członków, którzy są demokratycznie wybierani co cztery lata. W porównaniu do innych państw europejskich prezydent posiada relatywnie dużą władzę. Formalnie rzecz ujmując jest on odpowiedzialny za politykę zagraniczną kraju. Prezydent również jest demokratycznie wybierany przez Finów.

Od 2000 roku Tarja Halonen jest kobietą prezydentem w Finlandii. Jest ona członkinią Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. Została ona wybrana na następną kadencję w 2006 roku. Prezydent może być wybrany ponownie tylko raz na następną kadencję w Finlandii.

Rząd jest najważniejszym organem administracyjnym i odpowiada przed parlamentem. Premier jest przewodniczącym rządu i wybierany jest przez parlament. W Finlandii ludzie mogą głosować od 18 roku życia.

Obecnie Koalicja Narodowa, Socjaldemokratyczna Partia Finlandii i Partia Centrum to trzy dominujące partie w fińskiej polityce. Pierwsza z nich jest prawicowa. Partia Socjaldemokratów jest lewicowa a Partia Centrum znajduje się pomiędzy nimi.

Gospodarka

W przeszłości Związek Radziecki (Rosja) posiadał spory wpływ na fiński handel. Był to powód, dla którego Finlandii długo odmawiano wolności do handlu. Na przykład Finlandii nie pozwalano na współpracę z innymi państwami w Skandynawii. Aż do II Wojny Światowej Finlandia była państwem rolniczym. Po II Wojnie Światowej handel z zachodem zaczął się rozwijać. Technologia zaczęła się rozwijać, pojawiły się specjalizacje a przemysł metalowy stał się ważny. Obecnie handel, produkcja, usługi i transport to najważniejsze sektory gospodarki. Fińskii klimat nie jest dobry dla rolnictwa.

Od lat osiemdziesiątych XX wieku Finlandia stała się bogatym, wysoko rozwiniętym państwem. Jest państwem przemysłowym z gospodarką wolnorynkową. Jej głównymi gałęziami są przemysł metalowy i drzewny. Znaczna część z obu sektorów zarówno przemysłu jak i usług znajduje się w rękach prywatnych firm. Głównymi partnerami handlowymi Finlandii są Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Japonia i Rosja. Eksport stanowi około 33% Produktu Krajowego Brutto (PKB). Finlandia importuje nieprzetworzone materiały, energię i niektóre towary produkcyjne.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku kraj zmagał się z dużym bezrobociem. Miało to niekorzystny efekt na konsumpcję. W 2003 roku zmniejszono podatki. Zwiększyło to konsumpcję i wywarło pozytywny wpływ na rynek pracy. Obecnie bezrobocie jest wciąż wysokie, jednakże nieustannie spada. Sektor ICT staje się coraz ważniejszy szczególnie w obszarach telekomunikacji i nauk informatycznych.

Ukształtowanie terenu i klimat

Finlandia to kraina tysiąca jezior i wysp. W całości znajduje się tam 187583 jeziora i 179583 wyspy. Jezioro Saima jest największym jeziorem w Finlandii i czwartym co do wielkości w Europie. Większość wysp znajduje się na południowym zachodzie kraju. Większość jezior mieści się we wschodniej części południowej Finlandii. 

Finlandia zajmuje powierzchnię 338000 km2. Około trzy czwarte kraju jest zalesiona. Jeśli chodzi o geografię kraj można podzielić na trzy obszary: pas przybrzeżny na południu i zachodzie, obszar zalesiony w centrum i najwyższym regionie Finlandii na północy (który jest częścią Laponii). Główne miasta znajdują się na obszarach przybrzeżnych i posiadają one większość krajowego rolnictwa. Centralny zalesiony region obejmuje nie mniej niż 60000 jezior. Północna część Finlandii składa się z nieużytków rolnych w rezultacie czego region posiada bardzo mało drzew. Najwyższy szczyt Finlandii znajduje się na północnym zachodzie kraju i jest to Góra Haltiatuntu (1328 metrów wysokości).

Finlandia graniczy z Morzem Bałtyckim, Zatoką Fińską i Zatoką Botnicką. Helsinki to stolica Finlandii. Jest to najbardziej wysunięta na północ stolica Europy. Inne ważne miasta to Espoo, Vantaa, Tampere, Turku i Oulu. Większość z mieszkańców Finlandii mieszka w jej południowej części.

Finlandia posiada umiarkowany klimat. Lata są ciepłe i suche a zimy chłodne. Najcieplejszy miesiąc to czerwiec z temperaturą pomiędzy 15 stopniami Celsjusza na północy a 25 stopniami Celsjusza na południu. Luty to najchłodniejszy miesiąc z temperatura -30 stopni  Celsjusza na północy i -15 stopni Celsjusza na południu. Prądy Atlantyckie posiadają duży wpływ na temperaturę. Laponia posiada klimat podbiegunowy z ekstremalnie chłodnymi zimami. Obszary przybrzeżne posiadają klimat nadmorski. Regiony te są najwilgotniejsze.

Niezwykłym fenomenem są białe noce. W północnej Finlandii słońce nie zachodzi przez 73 dni. Noce są bardzo wtedy bardzo śniade. W zimie występuje noc polarna: słońce nie wschodzi, co oznacza 51 dni ciemności. Na południu Finlandii występuje wtedy kilka godzin światła słonecznego.

Infrastruktura i ruch uliczny

Podróżowanie (wypożyczonym) samochodem jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem transportu w Finlandii. W obszarach wiejskich nie ma żadnej sieci kolejowej. Drogi publiczne w całości pokrywają 78000 kilometrów. Większość dróg jest utwardzonych. Dopiero od lat siedemdziesiątych XX wieku Finlandia posiada autostrady. Nawet dziś nie ma ich zbyt wiele, tylko 653 kilometry.

W lecie limit prędkości na autostradach wynosi 120km/h, natomiast w zimie 100km/h Na innych głównych drogach limit prędkości w lecie wynosi 100km/h a w zimie 80km/h. Limit prędkości na obszarach zabudowanych waha się między 30 i 60km/h. Ludzie jeżdżą tutaj po prawej stronie drogi. W porównaniu do Europy Zachodniej niewielu Finów posiada własne auta.

Łodzie to najważniejszy środek transportu. W Finlandii ludzie podróżują morzem lub w powietrzu. Dużą i zatłoczoną autostradą wodną jest system kanałów Saimaa. Jego całkowita długość wynosi 3577 kilometrów. Ważne porty znajdują się w Helsinkach, Oulu i Turku.

Firmy oferujące transport autobusowy znajdują się w większości w rękach przewoźników komercyjnych. Autobusy jeżdżą w obrębie całego kraju. Przyjeżdżają i odjeżdżają zgodnie z rozkładem jazdy i przeważnie łączą się ze sobą. ExpressBus łączy większe miasta i tereny wiejskie. Ponadto istnieje wiele firm regionalnych oraz miejskich przewoźników autobusowych. 

Sieć kolejowa w całości rozciąga się na 5865 kilometrów. Najlepsze połączenia kolejowe można znaleźć na południu Finlandii. Istnieją również liczne połączenia z północną częścią kraju. Koleje są wygodne a podróż nimi jest relatywnie tania. 

Wielu turystów odwiedza Finlandię za pomocą samolotu. Najważniejsze lotniska w Finlandii to Lotnisko Helsinki-Vantaa. Po nim największe jest Lotnisko Oulunsalo w Oulu. Inne lotniska międzynarodowe to Lotnisko w Turku oraz Lotnisko Tampere-Pirkkala. Większe lotniska znajdują się w rękach Finavia. Finnair to najważniejsze linie lotnicze.

Tradycyjne potrawy i napoje

Jak w przypadku fińskiej historii jej kuchnia także nie uchroniła się od wpływów skandynawskiej i rosyjskiej kultury. Składa się w znacznej mierze z różnych rodzajów ryb takich jak łosoś, pstrąg i śledź. Miłośnicy mięsa mogą spróbować mięsa z renifera lub innych dziko żyjących zwierząt. Jak na kraj położony tak daleko na północy jak Finlandia posiada on zaskakująco duży zasób świeżych warzyw. Wielu Finów je potrawy z różnymi świeżymi warzywami. Ceny w fińskich restauracjach nie są wygórowane. Nie jest zwyczajem zostawiać napiwek, jednakże czasami oczekuje się że zostawisz mały napiwek odźwiernemu. 

W Finlandii ludzie piją dużo mleka i kawy. Jeśli chodzi o alkohol Finowie preferują wódkę. Marka "Koksenkorva" znana jest praktycznie w całej Finlandii. Supermarkety nie sprzedają napoi alkoholowych, by je zakupić musisz się udać do specjalnego państwowego sklepu sprzedającego alkohol.

Zakwaterowanie

Typowe zakwaterowanie w Finlandii reprezentuje wysoką jakość i standard. Hotele wahają się w cenie i luksusie. W większości hoteli w Finlandii śniadanie jest wliczone w cenę. Oczywiście większość z nich posiada saunę!

Turyści mogą też wynająć wakacyjny domek. Wiele domków jest dostępnych w pięknych rejonach nad wodą i w lesie. Domki letniskowe często wyposażone są w sauny. Ci, którzy lubią spać przy otwartym niebie mogą znaleźć ponad 350 doskonałych pól namiotowych. Te znajdują się bezpośrednio nad wodą lub na skraju lasu. Niektóre pola namiotowe są otwarte przez cały rok. Są to zwykle pola namiotowe w obszarach sportów zimowych. Wiele pól namiotowych oferuje drewniane domki. W trakcie zimy szczególnie oferują więcej ciepła i wygody niż przyczepy kempingowe lub namioty. Te domki letniskowe zwykle mieszczą cztery osoby.

Jeśli chcesz doświadczyć niesamowitych wrażeń to na północy Finlandii możesz skorzystać ze specjalnego zakwaterowania w śniegu.  Na przykład istnieje wiele tak zwanych "farm Huskich", gdzie możesz cieszyć się wspaniałym krajobrazem podczas przejażdżki w saniach ciągniętych przez Husky.

Strefa czasowa

Finlandia znajduje się w strefie czasu GMT +2. Jest to tak zwany czas wschodnioeuropejski. Finlandia również wprowadza czas letni. Okres ten rozpoczyna się równocześnie z krajami Beneluksu. Oznacza to, ze zawsze będzie różnica jednej godziny. 

Źródła zewnętrzne

W poszukiwaniu innych informacji o Finlandii polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:

Informacje praktyczne

 • Waluta
  Euro
 • Kierunek jazdy
  W prawo
 • Maksymalna prędkość w mieście
  50 km/h
 • Maksymalna prędkość na autostradzie
  80 km/h
 • Język
  Swedish, Finnish
 • Popularna klasa samochodu
  Ekonomiczna

Informacje, których poszukuje większość.

Poniżej prezentujemy wybór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Jeśli nie ma wśród nich Twojego pytania, sprawdź na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami. Albo skontaktuj się z nami.

Czy EasyTerra Wynajem Samochodów jest najtańszy?

Tak, proponujemy gwarancję najniższej ceny, ponieważ porównujemy różnych sprzedawców i zawsze możemy zaoferować najlepszą cenę w mieście.

Co muszę zrobić podczas odbioru samochód?

Do odbioru samochodu potrzebne jest potwierdzenie rezerwacji, paszport, prawo jazdy i karta kredytowa. Bardzo ważne jest, aby imię i nazwisko na dokumencie prawa jazdy i karcie kredytowej były takie, jak dane głównego kierowcy. Należy pamiętać, że lokalna wypożyczalnia samochodów zarezerwuje określoną kwotę na karcie kredytowej jako depozyt. W tym celu potrzebny będzie kod PIN karty kredytowej. Jeśli posiadasz zagraniczne prawo jazdy (na przykład w języku chińskim), musisz zabrać ze sobą tłumaczenie. Akceptowany będzie tylko oryginalny paszport i prawo jazdy — kopie tych dokumentów nie są wystarczające.

Czy są jakieś dodatkowe koszty?

Ogólnie podane przez nas stawki zawierają już wszystkie opłaty. W przypadku pojawienia się dodatkowych kosztów nasz dział rezerwacji skontaktuje się z Tobą przed wystawieniem faktury. Jeśli nie wyrazisz zgody, możesz zawsze anulować rezerwację bez żadnych zobowiązań (z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem).

Jaki rodzaj ubezpieczenia otrzymam w ramach wynajmu samochodu?

W koszt wynajmu samochodu wliczone jest zasadniczo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie od pożaru, ubezpieczenie od wszystkich ryzyk i ubezpieczenie od kradzieży.

Co to jest etykieta „bezproblemowy wynajem"?

Taka etykieta wskazuje, że wynajęty samochód spełnia następujące wymagania: nieograniczona liczba kilometrów, zniesiony wkład własny w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (i dostępna opcja ubezpieczenia zniesienia wkładu własnego), polityka zrównoważonej energii oraz dobra reputacja wypożyczalni samochodów. Dostępność samochodów spełniających te cztery wymagania przyspieszy wybór odpowiedniego pojazdu dla Ciebie.

Jak mogę zmienić lub anulować rezerwację?

Możesz anulować rezerwację poprzez „Moje konto”. Zalecamy kontakt telefoniczny, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w rezerwacji lub anulować rezerwację w najbliższym czasie (48 godzin lub mniej).

Kiedy otrzymam potwierdzenie mojej rezerwacji?

W większość przypadków otrzymasz potwierdzenie rezerwacji w ciągu kilku minut po dokonaniu płatności. Zalecamy skontaktowanie się z naszym Działem Rezerwacji w przypadku dokonywania rezerwacji w ostatniej chwili (odbiór w ciągu 48 godzin).

Które wypożyczalnie samochodów są porównywane przez stronę EasyTerra Wynajem Samochodów? w tej lokalizacji
 • Avis
 • Thrifty
 • Finn-Rent
 • FiRENT
 • Enterprise
 • Budget
 • Alamo
 • Europcar
 • addCarRental
 • Autounion Car Rental
 • Green Motion
 • Keddy By Europcar
 • Hertz
 • Sixt
 • National Car Rental
 • Global Rent a Car
 • Your Rent
 • McRent
 • Autorentti
 1. Strona główna
 2. Wypożyczalnia samochodów Finlandia