Wypożyczalnia samochodów Australia

Oszczędzaj czas i pieniądze. Porównujemy oferty wypożyczalni samochodów w Australia za Ciebie.

Podróżuj bez obaw z EasyTerra. Oszczędzasz do 60% cen wszystkich głównych wypożyczalni samochodów w Australia.

Wpisz miasto lub kod lotniska
Dlaczego warto rezerwować z nami?
  • Anulowanie gratis Do 48 godzin przed zaplanowanym czasem odbioru
  • Gwarancja Najlepszej Ceny Cena jest niższa gdzieś indziej? Skontaktuj się z nami, a my złożymy Ci lepszą ofertę!
  • 8000+ lokalizacji Lokalizacje na całym świecie
Polecamy najbardziej znane wypożyczalnie

Wypożyczalnia samochodów Australia

  1. Strona główna
  2. Australia
EasyTerra Wynajem Samochodów Australia jest niezależną stroną porównującą wypożyczalnie samochodowe. Nasz system porównuje ceny dobrze znanych wypożyczalni. Dzięki temu jako Klient możesz zawsze zarezerwować samochód w najbardziej konkurencyjnej cenie.

Informacja o lokalizacji dla Australia

Wstęp

Australia to kraj tak duży jak sam kontynent. Australia to fascynujący kraj z różnorodnym krajobrazem. Można tu spotkać plaże zapierające dech w piersiach, piękne wodospady, lasy deszczowe jak również mile suchego lądu. Australia to raj dla każdego kto kocha przyrodę. Ludzie żądni przygód mogą pływać pontonami na dzikich rzekach, serfować na wysokich falach lub nurkować pośród wspaniałych raf koralowych. Pierwotnymi mieszkańcami Australii są Aborygeni. Obecnie mniej niż 2% ludności to Aborygeni. Australia jest tyglem kulturowym. Większość mieszkańców to potomkowie Europejczyków. Pierwsi osadnicy przybyli do Australii ponad dwieście lat temu. W latach 1779 i 1901 Australia była kolonią Wielkiej Brytanii. Jej oficjalna nazwa to Wspólnota Australii.

Historia

Przez ponad 40.000 lat Australia była zamieszkana przez Aborygenów. Pierwotnie byli to nomadzi z południowej Azji. Podzielili się oni na setki plemion żyjących na obszarze całej Australii. Niektóre plemiona prowadziły tryb koczowniczy, podczas gdy inne zdecydowały się osiąść na stałe w jednym miejscu.

W XVII wieku ciekawi świata Europejczycy wyruszyli w podróż szukając Australii. Holenderski kapitan Willem Janszoon był pierwszym Europejczykiem, który postawił nogę na australijskiej ziemi. W 1770 roku brytyjski kapitan James Cook wysunął roszczenie dotyczące wschodniej Australii a 18 lat później kraj stał się kolonią Wielkiej Brytanii. Australia była pierwotnie kolonią karną dla brytyjskich więźniów. Coraz więcej kolonii było zakładanych na terytorium całego kraju. 

W połowie XIX wieku w Nowej Południowej Walii i Wiktorii odkryto pokłady złota. Od tego momentu poszukiwacze złota przybywali do Australii z całego świata w nadziei na szybki zarobek. Pomimo wielkiego wzrostu gospodarczego kraj wpadł w recesję pod koniec wieku. Dlatego właśnie sześć kolonii zdecydowało się połączyć w jedną federację: Wspólnotę Australii.

Podczas Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej Australia wspierała swój macierzysty kraj, Wielką Brytanię. Po II Wojnie Światowej prawie 2 miliony Europejczyków uciekło do Australii. Okazali się bardzo przydatni w krajowym przemyśle i rolnictwie.

Obecnie Australia jest krajem bogatym i niezależnym z silną konkurencyjną gospodarką. Sytuacja polityczna jest stabilna a ludność pracująca jest dobrze wykształcona.

Kultura i społeczeństwo

Australia posiada około 20 milionów mieszkańców. Nie mniej niż 70% ludności to potomkowie Brytyjczyków. Australia to jeden z najrzadziej zaludnionych państw na świecie. Ludność jest nierówno rozłożona po całym kontynencie. Większość ludzi żyje w regionach wschodnich i południowowschodnich, pomiędzy Melbourne i Brisbane. Queensland to obszar, gdzie żyje najwięcej Aborygenów.

Migracje ludności odgrywają istotną rolę w kulturze australijskiej. Od 1945 roku liczba mieszkańców uległa podwojeniu. Wiele osób wciąż emigruje na bogaty kontynent. Oprócz Wielkiej Brytanii ludzie często przybywają z Hong Kongu oraz Nowej Zelandii.

Pomimo tych różnych kultur wydaje się, że można wyodrębnić jedną wspólną kulturę australijską. Australijczycy znani są ze swej gościnności. Cieszą się życie i kochają sporty. Jeśli jesteś w Australii to z pewnością usłyszysz rozmowę o "Aussie Barbie". To nie jest lalka, to jest grill! Australijczycy uwielbiają grillować i często zapraszają turystów, by się przysiedli i poczęstowali przyrządzonymi potrawami.

W Australi językiem urzędowym jest angielski. Angielski australijski posiada specyficzny akcent oraz występujące tylko tam zwroty, wyrażenia i skróty językowe.

Około trzy czwarte ludności jest wyznawcami wiary chrześcijańskiej. Większość chrześcijan należy do kościoła Rzymskokatolickiego i Anglikańskiego. Inni Australijczycy to buddyści, muzułmanie, grekokatolicy, baptyści itd. Tylko 16% Australijczyków to ateiści. 

Sytuacja polityczna

Wspólnota Australijska zwykle odnosi się do Australii jako państwa, które jest monarchią konstytucyjną. Rząd federalny tworzony jest przez parlament, który jest wybierany przez ogół obywateli. Rządowi przewodniczy premier Kevin Rudd z Partii Pracy. Pomimo faktu, że Australia jest obecnie krajem niepodległym to królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II, jest także królową Australii.

Na scenie politycznej znajdują się trzy główne partie polityczne Partia Pracy, Partia Liberałów i Partia Narodowa. Ponadto istnieje wiele mniejszych partii. Od 1966 roku do 2007 roku państwo rządzone było przez rząd koalicyjny Partii Liberałów z Partią Narodową.

Każdy z sześciu stanów australijskich posiada swój własny rząd z premierem i konstytucją. Na szczeblu regionalnym rządy te mają bardzo duże wpływy.

Gospodarka

Przez ostatnią dekadę Australia przekształciła swoją gospodarkę wolnorynkową w gospodarkę konkurującą na arenie międzynarodowej. W latach '90 XX wieku Australia posiadała jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, zawdzięczając sukces reformom ekonomicznym, które zostały wdrożone w latach '80.

Australia rozwinęła się z głównie rolniczego państwa w  kraj z bogatym przemysłem w bardzo krótkim czasie. Wydaje się, że światowy regres ekonomiczny nie miał dużego wpływu na Australijską sytuację. Poziom bezrobocia utrzymywał swój spadek, a eksport zapewniał istotny dochód. Australia handluje z wieloma państwami, z których największymi partnerami są Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Południowa oraz Nowa Zelandia.

Walutą w Australii jest dolar australijski. 1 dolar australijski jest wart € 0,61. Jeśli zdecydujesz się zostać w Australii na dłużej powinieneś rozważyć otwarcie konta w australijskim banku.

Ukształtowanie terenu i klimat

Australia posiada 8 milionów km2 powierzchni lądowej. Większość kraju (trzy czwarte!) to pustynia. Po Antarktydzie, Australia jest najbardziej suchym kontynentem na świecie. Australijczycy pustynie nazywają "odludziem". Na środku kraju, pośrodku odludzia znajdują się sławne skały Uluru (Ayers Rock) oraz Kata Tjuta (Góra Olga). Na północnym wschodzie Australii znajdują się wspaniałe lasy deszczowe, które są domem dla wielu różnych gatunków zwierząt. Australijska linia brzegowa mierzy 34218 kilometrów długości. Australia posiada największą na świecie rafę koralową: Wielką Rafę Koralową.

Dwa największe miasta Australii to Sydney i Melbourne. Są one domem dla 40% Australijczyków. Inne większe miasta to Adelajda, Brisbane, Hobart, Perth, Darwin, Alice Springs oraz Broome. Stolicą Australii jest Canberra. Tutaj możesz znaleźć ważne rządowe budynki i zabytki. 

Dzięki swojej ogromnej powierzchni Australia posiada wiele stref czasowych. Północna część znajduje się pod wpływem klimatu tropikalnego. Odludzie posiada klimat pustynny z gorącymi dniami i chłodnymi nocami. Na południowy wschodzie i południowym zachodzie panuje klimat umiarkowany. Nie zapominaj o australijskim lecie i zimie. Dla australijskiego lata musisz odwiedzić kraj miedzy grudniem a lutym. W Australii miedzy czerwcem i sierpniem panuje zima.

Infrastruktura i ruch krajowy

Duże dystanse najszybciej przemierza się samolotem. Istnieje wiele krajowych połączeń, a wszystkie większe miasta posiadają swoje lotniska. Większość lotów międzynarodowych ląduje na Lotnisku w Sydney. Inne ważne lotniska to Lotnisko Melbourne, Lotnisko Cairns i Lotnisko Perth.

Można też znaleźć rozległą sieć autobusową. Podróż autobusem jest dość tania. Takie firmy przewozowe jak Greyhound, McCafferty's czy Premier zabiorą Ciebie praktycznie wszędzie i do wszystkich interesujących miejsc.

Sieć kolejowa jest mniej rozległa niż autobusowa, jednakże podróż pociągiem jest wygodniejsza i pozwala docenić piękno wspaniałych krajobrazów. Główne trasy kolejowe to te wiodące z Perth do Sydney i Melbourne (przez Adelaide) oraz z Adelajda do Darwin.

Najlepszym sposobem na podróż jest wykorzystanie samochodu, głównie dlatego, że samochód oferuje większą swobodę. W dodatku pozwala Ci odwiedzić miejsca niedostępne w inny sposób. Z powodu dużych odległości ważnym jest by posiadać odpowiednio dużą ilość benzyny. Potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy by prowadzić samochód w Australii.

Tradycyjne potrawy

Kolonialny wpływ Wielkiej Brytanii  jest widoczny w kuchni australijskiej. Oznacza to, że wszędzie można zamówić angielskie śniadanie. Australia słynie także ze sławnego "Barbie" (Grill). Będziesz nie tylko w stanie zamówić mięso z grilla w restauracji, ale istnieją także publiczne grille na parkingach i polach namiotowych. Oczywiście miłośnicy mięsa muszą spróbować mięsa z kangura lub krokodyla.

Restauracje w Australii są relatywnie tanie. Ma to wiele wspólnego z faktem, że australijskie restauracje pozwalają wnosić swoje własne napoje ("Bring Your Own" lub "BYO"). Czyni to jedzenie na wynos bardziej przystępnym. Dawanie napiwków nie jest powszechne, chociaż jest doceniane. Zwyczajowe 10% jest rozsądne.

Australijczycy uwielbiają pić, więc możesz się cieszyć piwem lub winem praktycznie wszędzie. 10 lat to wymagany wiek by kupić i spożywać alkohol.

Strefy czasowe

Australia leży w trzech różnych strefach czasowych: Standardowy Czas Wschodni (GMT +10), Czas Środkowo australijski (GMT+9,5) oraz Zachodni Czas Standardowy (GMT+8). Większość regionów wprowadza czas letni z niektórymi wyjątkami jak Queensland.

Zakwaterowanie

Australia jest ukierunkowana na turystykę i nie będziesz musiał długo szukać, żeby znaleźć miejsce do spania. Możesz wybrać luksusową ofertę w hotelach lub miejsce na polu namiotowym. Są one niedrogie i pozwalają docenić piękne środowisko. Wielu turystów wybiera hotele. Posiadają one dobre zaopatrzenie i różnorodne typy pokoi. Możesz dzielić pokój z dwunastoma innymi podróżnikami lub wynająć pokój tylko dla siebie. Na skraju miast i mniejszych miasteczek znaleźć można motele. Motele stanowią dobry wybór jeśli podróżujesz samochodem.

W końcu możesz spędzić noc na prawdziwej farmie "Aussie" i doświadczyć unikalnej atmosfery australijskiej wsi. Możesz także pomóc na farmie ucząc się jak strzyc owce i paść bydło.

Źródła zewnętrzne

W poszukiwaniu dalszych informacji o Australii polecamy skorzystać z wyszukiwarki Google oraz następujących źródeł:

Wszystkie miasta w Australia

EasyTerra Wynajem Samochodów Australia porównuje ceny wypożyczalni samochodów w następujących miastach: